Živé stíny – koncept
je téma soutěže na VCH. To téma se mi hrozně líbí, přestože to časově nemám moc kam nacpat, stejně mi pořád šrotí v hlavě jak téma pojmout.
Na začátku úvah jsem měl bodový zdroj ve čtvercovém poli, v podstatě už realizovaný v předchozí hře (Urban Hunt), kde sloužil jako indikace míst, z kterých je herní postava vidět. Živé stíny se mi jeví jako objekty – zvířata, partyzáni, odboj proti mimozemské invazi, prostě cokoliv co se vyhýbá přímému pohledu či světlu zdroje.
Dlouho jsem vážil, kterou stranu hráči přisoudit, zda zdroj světla, či roli „potemníků“. Proti tomu první variantě se mi stavěl argument, že stíny by měly mít možnost se ke zdroji nějak dostat, aby ho mohly zlikvidovat. To ale předpokládá zúžení světelného paprsku, což se mi přibližuje konceptu stealth her typu Commandos. Tak tedy jinudy.
Poválel jsem v hlavě konceptů několik, nakonec mě zaujal následující: k bodovému zdroji světla by se přidal ještě plošný zdroj, z čehož mi automaticky vylezlo prostředí mořských hlubin a jejich průzkum. Při pokusu o naprogramování světelných podmínek (kužel bodové světla, klín světla od hladiny, a stíny, které vrhají nejen překážky, ale i podvodní tvorové by mohli vytvořit zajímavé a proměnlivé prostředí her stínů a světel.
Tož: Podvodní průzkumník nořící se do mořských hlubin obývaných podivnými tvory reagujícími na světlo. Světelné podmínky samy o sobě tvoří zajímavou geometrii (průnik klínu světla od hladiny s kuželem zdroje, pokrájené stíny ryb plujících v různých hloubkách), která by mohla podle určitých pravidel tvory rozhýbat. Samotný pohyb hráče by jim dodal základní stimul k pohybu, za úvahu by stálo i střídání denní doby pro dodání vertikálního pohybu.
K tomu, aby se tenhle svět jevil alespoň trochu živě, by bylo samozřejmě potřeba vymyslet věrohodné chování podvodních potvor. Pokud si oblíbí jenom světlo nebo tmu, brzy se všichni nacpou k hladině nebo ke dnu. Ani oblíbená světelná podmínka úplně nestačí, ikdyž vertikální pohyb změnou denní doby by mohl být zajímavý. Chce to prostě nějak šikovně prokombinovat „geometrii“ světelného prostoru případně i s nějakou interakcí – např. odvedení světlocitlivého predátora k nějaké oběti. Možná to vypadá šíleně, ale třeba u prototipu hry s tepelnou stopou se potvory chovaly předvídatelně, a zároveň hodně zajímavě; a šel na tom založit herní mechanismus. To by tady mohlo jít určitě taky.
Asi bych se snažil ještě vyhnout přímému boji, pokud by fungovala nějaká interakce mezi potvorami, mohlo by to být zajímavější: prostě jenom sonda, snažící se proniknout do temného světa, a střetům se vyhýbající jenom opatrnou manipulací s „prostorem“. Atmosféra podivného světa by byla asi kapitola sama pro sebe, ale věřím, že by to mělo jít docela dobře uchopit.
Nedořešené tedy mám vlastně hlavně vzájemnou interakci obyvatel podvodního světa, vymyslet nějaký jednoduchý řetězec po vzoru Waking Mars by bylo asi hodně zajímavé.
Nemám ale opět poslední tušení, jestli se mi koncept podaří převést aspoň do prototypu, nějak jsem poslední dobou rád že dýchám, tak jsem se nejhůř alespoň vykecal.
Líbí se Vám nápad? Nebo je to úplná kravina? Uměli byste navázat, nebo nějaký prvek upřesnit nebo šikovně změnit? Předem dík za jakoukoliv reakci..
12 odezev
Přidávám skrýn pro lepší představu….
Mě ta soutěž bohužel příjde jen jako taková parodie… Takže jsem spíchnul jen takovou maličkost kde je hráč bílá kulička a po ploše se postupně rozlézá stín. Na začátku má tak hráč dost prostoru ale později už se musí protahovat mezi stíny a ty se mohou takřka kdykoliv pohnout (jsou živé a často se doslova vystřelí pryč), takže je tu jisté riziko. Nějaký malý obrázek jsem postoval na VHC na žádost pořadatele, ale samozřejmě tam zůstal bez odezvy. 😀
Tvoje hra bude určitě zajímavá… Myslím, že na to máš talent. 😉
Je to parodie, a ani se moc nedivím, krotkono je fenomén, ale téma mi přijde fakt výživné.
Taky na to nebudu mít nejspíš víc jak dva večery (jeden už jsem si vybral, enžínek se stíny maká jak má!), a už vůbec netuším jestli to dokončím. Jinak díky za důvěru x), ale občas fakt sám netuším, jestli z toho vznikne něco kloudného; prostředí mám, ale teď mě čeká to těžší, dát tomu něco, co z toho vymáčke aspoň nějakou hratelnost..
Tyhle soutěže jsou ale supr příležitost, snad to taky na Chytrákovi pár lidí pochopilo…
Téma by bylo skvělé i v podobě „skorotradiční“ plošinové skákačky,
kde by různé předměty v pozadí měly normální stín, ale pokud by
se postavička přiblížila a otálela by poblíž, stín by se zavrtěl, pak
znovu a pak by se z něj vylíhla stínová příšera, kterou by bylo třeba
zlikvidovat bojem. Takový koncept by držel hráče skvěle v poklusu.
Stěží to někdo takhle pojme, jen mě to tak napadlo k tématu. 🙂
To téma je prostě super. Proč ne tak jak navrhuješ, myslím že se to docela nabízí…
Mno, téma je zajímavé, ale neúčastním se, protože po minulém ročníku mě přešla bůhvíproč chuť, také chci pracovat na jiném projektu a hlavně mi nepřipadá adekvátní právě ta parodie krotkonovy osobnosti… I kdyby byl krotkono sebevětší blb (a podotýkám, že si to nemyslím), takové chování mi připadá dost neetické… Ale ano, téma je to geniální a dá se na něj vymyslet spousta…
Tvůj návrh mi připadá velmi sympatický, i když jsem asi velikou část nepochopil… Ale samotná idea prostředí v hlubinách se mi jeví jako krásná… Docela by se mi třeba zamlouvala možnost posouvat čas a měnit tak světelné podmínky a pozorovat jejich vliv na podmořské živočichy, na jejich vzájemné interakce atp. Ale to bych už to spíše směřoval k jakési „podmořské explorativní adventuře“. Spíše bych tohle viděl jako takovou minihříčku. Hráč by mohl třeba pomocí kolečka myši posouvat čas a tím nepřímo ovlivňovat chování živočichů, k tomu přidat ještě možnost dotvářet prostředí pomocí bodového světla.
To mě trochu přivádí k úplně jiné myšlence. Hráč by se vlastně mohl vžít do moře a třeba tím ovlivňovat všechny živočichy tak, aby se vyhnuly rybářskému háčku (batiskafu, obrovskému šlapacímu žralokovi)… Hráč by věděl, po jaké trajektorii nepřátelský objekt (opravdu pomalu) pojede (alespoň zhruba) a musel by měnit čas, tedy vrtěti kolečkem a současně myší ladit výsledný obraz. Asi by bylo opravdu těžké vyvážit obtížnost, ale mohl by to být zajímavý experiment… Takový Gold Miner naruby. Otázkou je, jestli se takhle volná asociace alespoň trochu blíží k živým stínům… Asi ne.
Bohužel, takhle k večeru mě nic víc nenapadá a asi nedovedu tvůj už tak zajímavý koncept nijak rozvinout dál… Přeji tedy mnoho zdaru s tvorbou!
dik za prani. snad me muzy a cas dovli vytvorit z napadu aspon minihricku.
Myslím, že s tvými schopnostmi a nápady se s přehledem obejdeš bez múz…
dik! x) ony muzy by i byly,ale s casem je to horsi. ono ikdyz bych hricku dokoncil,byva to vetsinou na ukor neceho jineho, momentalne treba prace okolo cubesis. a stejne je to na levacku,protoze to co vytvotim je vlastne jenom polotovar – enzin. je trochu unavne pak cist porad stejne pripominky typu hra ma slozite ovladani a zadne levely. ta prace potom,povestnych 10/90 je mimo moje moznosti. proto jsem vdecny za tyhle souteze, vymysleni prototipu je proste cista radost. a obcasna pochvala, dobrovolne priznavam, muj benzin, bez nej uz bych se na to davno vykaslal. btw pristup k tvore by mohlo byt zajimave samostatne tema x)
Z Vojtova popisu mě napadlo, že by to vypadalo opravdu dobře, kdyby se to zobrazilo v kruhu. Po okruží by se pohybovalo sluncem – prostě tažením. Hráč by měl ale omezený počet pohybů – třeba v délce tří obvodů – a slunce by se samo postupně pohybovalo. Směřoval bych to k logické hře, ve které hráč může plnit zhruba tři typy úkolů/profesí: badatel, hledač pokladů, lovec pochoutek. Protože zobrazení ve vodě zůstává abstraktní a stínové, musel by hráč jen podle pohybů všech těch stínů určit, co je co. Jako badatel by tedy vyzobával hlavně drobné rybky, které mu neublíží (po kontaktu s nimi, by vyskočila tabulka, kde by mohl být konkrétní obrázek). Jako lovec pochoutek by si měl troufnout i na větší potvory – ty by určil prostě tak, že velký plovoucí objekt například pluje za malými, které prchají atp. Jen už by se tam zaváděl jakýsi prvek síly, což je nevhodné. Asi by proto bylo vhodnější zůstat u badatele, který může posbírat různé věci, ale přímá interakce se stínem je buď smrt nebo poznání. A pokud si není jistý, musí to vyřešit jinak.
Skóre by se pro každou profesi počítalo jinak. Z tohohle hlediska by to bylo podobné třeba hře Weird worlds.
Každopádně k systému posunu potvor asi nemám žádný kloudný nápad. Někoho by světlo přitahovalo, jiného odpuzovalo. To mi přijde jako základ. A pak už to nechat čistě jako složitý potravní řetězec. Většina malých a středních ryb se živí „sporami“, které vystřelují z korálových útesů. Většina velkých ryb se živí malými a středními rybami. Některé ryby nedokážou dlouhodobě přežít v jiné než své přirozené hloubce – tak by se například daly některé potvory odrovnat na návnadu. Tím by se do hry ale zaváděl do určité míry princip pohybu s objekty – minimálně možnost hýbat s jídlem pro malé ryby by tady byla naprosto nutná. Nevím, jestli to nekazí princip, který si měl vystačit se světlem.
Každopádně mi to přijde jako vyloženě solidní nápad na hru, se kterou se toho dá dělat opravdu hodně. Přitom i „absence“ grafiky v základním pánu by s tím systémem objevování najednou mizela, protože by každá interakce znamenala otázku života a smrti, ale zároveň i zjištění toho, co ta čerň na obraze vlastně je.
Ale to už by asi bylo na větší hru a ne na hru do soutěže…
Jj, hra musí být maličká. Pokoušel sem se improvizovat, ale moc se nazadařilo, dokonce už ani nelpím na tom, že to budou mořské hlubiny. Mám prostě světlo, pár potvor reagujících na něj kladně a záporvě, a zbývá mi pár hodin které tomu můžu věnovat, takže jestli to chci dokončit, musí to být rychlé a bez větších složitostí… Válím v hlavě, tak moc děkuju za náměty; doufám že dokončím aspoň trochu důstojně…
Tak mezi představou a skutečností je vždycky velký rozdíl.. Nakonec hříčka obsahuje jenom ty nejzákladnější věci z původního nápadu, a vyznění, ikdyž jsem to tak určitě neplánoval, je myslím celkem solidní trápení pro hráče :D… posuďte sami https://dl.dropboxusercontent.com/u/14402706/hounted_house.exe