Tutoriály v češtině
Zdravím všechny!
Nebudu psát žádný dlouhý článek, spíše chci rozjet debatu. Delší dobu se mi v hlavě honí nápad na videotutoriály o Unity3D, tvorbě her, C#, game designu apod. Těch pár, co lze na Youtube najít, stojí za starou belu, nic moc kvalita a pak většinou po prvním či druhém díle končí. Nabízí se otázka, zda to má vůbec smysl pro náš malý rybníček vývojářů vytvářet tutoriály a videa v češtině. Lidí tvořících v Unity je minimum a těch začínajích, na které by videa z velké části byly mířeny, je ještě méně.
Stojí to vůbec za tu námahu? Aby člověk třeba něco vydělal z nějaké reklamy na YT? Co se týče počtu shlédnutí žádná sláva to taky není, ale dávám to za vinu (ne)kvalitě videí. Co si myslíte vy? Má to smysl?
12 odezev
No ja si myslím že naopak, unity má silnú a stále rastúcu popularitu i na tuzemskej scéne. Teraz som si dal na YT videá ‚unity cz‘ ale ako hovoríš nič moc kvalita a zaisto by kvalitný obsah neuškodil. Ale ! Problémom bude skôr ako to k týmto začínajúcim tvorcom / zvedavcom priniesť. Tým pádom predpokladám že rovnaké ak nie vyše úsilie sa bude musieť vynaložiť do medializácie ako do samotnej tvorby tutoriálov, aspoň na začiatok.
Získanie nejakých financií z tých videí by som tiež nevidel ružovo. Jeden slovenský tvorca mal 40k vzhliadnutí na video a hovoril že to dalo len pár drobných. Osobne by som sa do toho teda nepúštal.
Dobře, souhlasím s tím, že má rostoucí popularitu, ale pořád cz/sk nedá dohromady skoro nic. Na Facebooku jsem našel skupinu o Unity s počtem kolem 1 tisíce lidí, nic víc…
Mít 40 tisíc shlédnutí v tomto případě si myslím, že je naprosto nereálné, obávám se, že se bavíme spíš o jednotkách tisíců, zda-li vůbec…
Přecijen asi člověk, co to myslí trochu vážně, hledá všechno v angličtině, hlavně už jen pro tu kvalitu našich videí.
Nedávno jsem koukal na video z kanálu Filmory, takový editor na videa, který používám, kde se bavili o revenue z YT. Když propaguješ video tak za 1 000 zhlédnutí zaplatíš něco okolo 5-7$. 45% si bere YT, 55% content kreatoři. Vloženou reklamu zhlédne asi 15% uživatelů (adblockery, reklama se neukazuje všem..)
Takže pokud budeš mít 40k zhlédnutí, tak je to 22k po odečtení YT net share a 3,3k views, které z toho vidí reklamu, což ti hodí řekněme 15-20$.
Doufám, že to není nějak složité, čísla nejsou moje spekulace. Zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=Rl4mn1ikOTQ
Mnohem více bych ti doporučil prodávat assety, mám kamaráda, který modeluje tak nějak průměrně a z Unity asset storu vydělává 500$ / měsíc.
Na nové Krevetě bude nicméně podpora tvorby edukačních materiálů, takže kdybys chtěl udělat nějakou sérii spíš pro dobrý pocit (nikdo ti nebrání mít reklamu ve videích, budou hostovaná stejně na YT, nejspíš), tak to určitě uvítáme.
Opravdu kvalitních tutoriálů v češtině je obecně málo (asp mvc jsem se naučil z asi osmihodinového průvodu architekturou od nějakého univerzitního profesora, jinak v češtině nejsou (nenašel jsem) žádné aspoň trochu kvalitní tutoriály, na SignalR třeba není vůbec nic, minimum věcí o NHibernate). Samozřejmě třeba o asp asi něco poskytuje jedna nejmenovaná síť, ale tu ze zásady nenavštěvuji.
Jo, modelovat to je jiná 😀 to je věc, co mi nejde… nicméně vytvořit nějaký programový asset by dozajista šlo – zajímavý nápad.
Co se týče těch čísel, no žádná sláva teda… ale když takový videa budeš mít 4-8 měsíčně = 80-160 dolarů, což už něco přecijen je.
Jako junior JavaEE programátor beru přes 100$ denně. Asi bych na tvém místě zvážil, jestli na to jdeš dobře. Tady v Praze berou senior JS developeři > 100k měsíčně. Nebude lepší se nechat zaměstnat?
Pokud chceš něco dělat za účelem zisku, je dobré to dělat efektivně, aby ti zbyl čas dělat třeba i na nějakých jiných projektech.
Ps: Dal bych delimiter za druhým odstavcem v původním příspěvku, aby to zabíralo na hlavní stránce férově místa.
no bohužel unity juniorů jsem moc neviděl 😀 ani těch c# a když tak v Praze, ale za ty peníze se mi nevyplatí tam stěhovat…
článek upraven…
Asp mvc junioři jsou žádaní dost, c# sám o sobě je jen expresní prostředek. Stejně jako Java v mém případě zahrnuje Maven, Spring, Beans a další spoustu věcí. Kromě platu máš ten benefit, že tě bude mít na starost nějaký senior, což bývají zpravidla lidi s perfektním přehledem v oboru a jsou schopni tě naučit mnohem víc a rychleji než škola, internet atp., kdyby sis takhle někoho vzal na soukromé lekce, platíš řádově tisíce na hodinu. Z čistého c# je ještě dost poptávka po „.net junior developerech“, což většinou involvuje práci na konektorech, či jiných bezokenních aplikací, které pouze sedí v paměti a reagují na data na určitých portech.
Tohle ve mě naprosto vzbuzuje naději, ale jak se vůbec někam dostat? Když nemáš školu… Projektů k ukázání taky není moc, spíš nic než moc 😀
Tutoriálu jak v unity3d vložit kostku a základní asset na pohyb je mraky. Jak sám píšeš, pak většinou končí. Druhý problém je aktualita – tolik úžasných tutoriálu najdeš, ale v novějších verzích prostě nefungují i když by ses postavil na hlavu.
Takže si myslím, že dobře zpracovaná série v aktuální verzi ve které nebude čtyřicet minut popisováno rozhraní programu má smysl. Vůbec bych úplné základy vynechal anebo je vzal velmi stručně. Jestli to má ale smysl dělat v češtině? Nevím nevím.
Pokud ti jde o zisk – tak pomocí videí dnes nevyděláš ani korunu. Leda by ses dostal třeba na Soduo etc. – tam by se mohlo pár kusů kurzu prodat… Kor když youtube neustále zpřísňuje podmínky vyplácení. Ale podpoříš objednávky po svých službách a prodej assetů – to by měl být hlavní cíl blogování, psaní návodů i tvorba videí – prodávat to co děláš.
Na unity samotném se dá totiž vydělávat docela bez problémů. Když i takový lojza jako já, který v tom neumí bez návodu udělat ani tu kostičku si na zakázkovém projektu v něm přišel na nějaký ten nájem a to jsem to ani nedodělal. Pro šikovného člověka by to nemělo být obtížné. 🙂
Keď píšeš o tej dĺžke tutoriálu, tak som si spomenul na toto video ktoré je dokonca bez hovoreného komentára a má kladné ohlasy.
Tak jsem asi větší lojza, já se neuživím asi ničím 😀 dělal bych všechno a nic… Právě bych ty videa nechtěl mít tady tím stylem, jak říkáš, ale spíš specializovat se na složitější věci nebo jen zapeklitější třeba, jako minimapa, radar, zbraňový systém a co já vím…
ale v češtině je to podle mě spíš ztráta času.
Tak ono je vůbec nejlepší prostě sednout a nějaký video tutoriál vytvořit.
Pak uvidíš, jestli tě to vůbec baví a zda to dává smysl. Teoretizovat zda to má smysl anebo ne můžeme do nekonečna. 🙂
Christian: Tak tohle je opravdu efektně zpracovaný tutoriál. Nevím jestli bych podle toho něco udělal ale je to hezký.