Textovky – má to ještě smysl? A co byste od ní očekávali?
Zdravím, [připsáno správcem: rád bych se představil, svěřil se s trably během vývoje a popsal, na čem pracuji nebo budu pracovat]. Jsem zde nový tak se předem omlouvám, pokud jsem špatně vložil příspěvek nebo tak podobně 🙂
No a ted k věci. Už nějakou dobu se snažím udělat nějakou hru. Bohužel to vždy vázne v grafikovi či programátorovi, většinu času je velmi obtížného nějakého najít, a když už ho konečně najdu, nepracuje tak jak bych si představoval, je neaktivní. A když už se mi konečně podaří najít dobré aktivního grafika, který pracuje skvěle, tak ten zas po dvou týdnech kdy už má první část do hry hotovou zničehonic zmizí a ani se neobtěžuje odepsat proč, a rozloučit se třeba s ostatními.
Myslím, že v tomhle je to těžké. Sehnat lidi, kteří by se přidali k někomu, který nemá kdovíjak mnoho zkušeností. Proto mě napadlo vytvořit textovou hru. Nad tímto nápadem přemýšlím už dlouhou dobu. Ostatně textovku bych dokázal naprogramovat sám a grafikou bych se taky zaobírat nemusel.
S kamarádem, s kterým jsme pracovali na předchozích projektech, k jejichž dokončení bychom potřebovali grafiky a programátory, už nějakou dobu, zřejmě rok, pracujeme na vlastním fantasy světě. Před tím než do něj zahrneme nějaké dobrodružství, chceme ho promyslet co nejvíce to jde. Nechceme vytvořit svět až při tvorbě hry. Myslím, že to už by mohlo být pozdě a takový svět by nebyl dost komplexní. Navíc bychom rádi do toho světa zasadili daleko více her než jen jednu.
A chtěli bychom v blízké době již nějakou jednodušší hru zasazenou v tomto světě udělat. Od textovky neočekávám ohromné množství fanoušků. Zdá se mi, že v současné době se tomuto druhu her spíš vyhýbá. Na druhou stranu bychom se tvorbou takové hry určitě zlepšili. Nejenže bychom měli další dokončenou hru na kontě, byť jen textovku, kterou hrálo pár lidí, ale také bychom rozvinuli dál svět, na kterém pracujeme.
Tak by mě zajímalo co si o textovkách myslíte. Má to v dnešní době ještě smysl na jedné takové pracovat? Případně zahráli byste si ji? Myslíte, že se najde aspoň pár lidí co si ji zahraje? Dejme tomu pár desítek aspoň? Nebo si myslíte, že je to ztracený čas? Případně co byste od takové textové hry očekávali? 🙂
Za případné reakce a názory mnohokrát děkuji 🙂
20 odezev
Omlouvám se. Asi jsem dal nějak hodně tagů, nebo co to je 🙂 A také jsem nedal to o načtení jen části článku, říkám nováček 😀 Pokusím se to napravit 🙂
Zdravím, vítej, necheš nám někde stranou povědět něco o sobě, nebo snad není co? 🙂
Textovka udělaná v čem? Jinak způsob jak s ní uspět v současnosti mě napadá jeden – udělat jí online. Nemyslím multiplayer, ale myslím v prohlížeči, hratelnout odkudkoliv, na čemkoliv, kdykoliv.
Pokud bys nicméně chtěl opravdu zaujmout, tak grafika bude i na textovku třeba. Ale má-li to být fantasy svět, stačí bohatě ilustrace jako v knížce, kreslené tužkou na papír, jen tak občas jako doprovod. Myslím, že taková věc by hru velmi hezky doplnila. 🙂
Budu zle upřímný (nejsem ale obecně zlý! 😀 ) a řeknu na rovinu, že já bych si textovku nezahrál – možná bych jí zkusil, kdyby byla v tom prohlížeči. Takhle po večerech či ránech v posteli na telefonu, to by mohlo zabavit dobře. Nicméně určitě bych si jí neinstaloval. Jsem příliš rozmazlen a bohužel nebudu sám. Tím ale nechci říct, že tě v tom nepodporuji. Směle do toho, dobře zpracované lore by mohlo udělat hodně. 🙂
UPDATE: Schválně jsem něco pogooglil a zjistil, že dnes se obecně textovky hrají v prohlížeči. Nu což, každý den se učím něco nového. 😀
O sobě? 😀 Klidně, ale asi až někdy bude víc času, už bych asi dávno měl spát 🙂
Ano s tím naprosto souhlasím 🙂 Četl jsem někde názory pár lidí, a mnoho jich také řeklo, že nechce hru stahovat, že jedině online. Myslím že je to tedy dobrý nápad.
S ilustracemi také souhlasím. Kreslené tužkou si myslím neměl být problém 🙂 Ale zase mě odrazuje to, že jsem četl názor od pár lidí, spíš hardcore hráči textovek, co grafiku nemají rádi a spíše je odrazuje. Takže tohle je asi prašť jak uhoď. Někomu sedí to a někomu ono.
Děkuji za upřímnost! 🙂
Děkuji za odpověď a tvůj názor 🙂
Textovky už se dneska nedělají, protože lidi jsou rozmazlení a negramotní. Navíc vytvořit obrázek či video je dnes snazší než kdy jindy.
Já osobně si v klidu zahraji kdeco. Jen u toho moc nevydržím.
Souhlasím. Hodně lidí se v dnešní době bojí textu. Ale zajímavé, že knihy stále jsou velmi oblíbeny, ale textovky už ne. Přitom textovky obsahují podobné množství textu, akorát navíc můžete dokonce sami zasáhnout do děje.
No, já si nějakou textovku ještě tu a tam zahraji, nedávno jsem dokonce pokořil dědice moci (po 8 letech). Tvorba textovek je už dnes bohužel pasé, moc lidí by si ji už nezahrálo. Geniální příběh v konzoli dnes už skoro nikdo neocení. 🙂
Na druhou stranu, i v konzoli se dají dělat zajímavé efekty, i když se to nezdá jsou mnohem dál, než před 30 lety. V C# si např. stačí přidat referenci na System.SpeechSynthetizer, vytvořit objekt a tvoje hra může mluvit, zajímavé.
Konzole může hrát jednoduché písničky, s metodou Console.Beep(freq,duration) (C/C++/C#), se dá taky pěkně vyhrát. Texty můžou v napjatých situacích vyjíždět znak po znaku, obrázky se dají vykreslit ASCII artem a dokonce se dají vytvořit i kompletně graf. znázorněné boje. Částicový ASCII efekt v konzoli vypadá vždy dobře. Hra může obsahovat minimapu, inventář…
Je toho samozřejmě více, tohle bylo jen pár myšlenek brzo po ránu. 🙂
Hodně zdaru všem.
JJ. S písmenkama jsem v roce 2013 vyhrál na devbooku Machra na efekty. V GameMakeru jsem porazil všechny ostatní jazyky. To jsem je tehdy dost vyškolil. 😀
http://www.itnetwork.cz/program-gamemaker-ascii-art-efekty
Na tohle dílo jsem koukal už dávno, je to moc povedené.
Teda, ehm. až na zdroják, ale chápu, že tady se na optimalizaci moc nehrálo. No trochu jsem na to i myslel, když jsem psal o částicových efektech v konzoli, ale tam takové věci samozřejmě nejdou.
Na
jen tak nezapomenu.
To jsem rád 🙂 Přiznám se, že jsem Dědice moci ještě nehrál, ale určitě to co nejdříve napravím 😀 ASCII grafika by pro mě byla docela problém, pro mě osobně by, ty ilustrace byly lepší volbou, nebyli by tolik náročné. Ano inventář ve hře určitě bude, a minimapa možná taky. Jinak děkuji za názor 🙂
Jsem si uvědomil, že bez loginu se teď nedá z itnetworku stahovat. Tak alespoň odkaz na exe: dropbox
LoF: Optimalizace není zaklínadlo a když není čas, tak se musí čarovat volně. 🙂
Kdysi jsem si myslel, že jsi toho efektu dosáhl bez nutnosti mít objekt jako písmeno. Tedy dokud jsem neviděl zdroják. Zajímavější než výsledek by pak asi byl postup, ale ta práce by určitě stála za to.
Každopádně, koncovému uživateli může být zdroják ukradený, aplikace drží, nároky na hw tam stejně nejsou a efekt vypadá kouzelně. No prostě TomBe(a)novy kouzla. 🙂
Lidé se textu zase tak moc nebojí, problém je, že je velice obtížné představit si jaké hraní bude. Většinou se ani nelze dopátrat jak ta která hra funguje – jak moc svobody vám dá atp. Textovka je dost všestranná aby mohla obsahovat naprosto libovolnou scénu, situaci nebo mechaniku s minimem úsilí. Jenže ať už bude na jakékoliv téma, většinou netušíte jestli bude opravdu pro vás.
Doporučoval bych alespoň nějákou minimální stylizaci, nemusí jít o ilustrace, ale mělo by to něják vystihovat atmosféru a být zajímavé na pohled (uspořádání textu, font písma, jednoduché abstraktní symboly – klidně celoobrazovkové, hudba). Spíš provokovat představivost než popisovat. Pokud má hráč svobodu pohybu chce to mapu – hrát kupříkladu druhou ataristovu pomstu bylo tak úmorné, že na to snad do nejdelší smrti nezapomenu x) Taky si myslím, že atmosféra a prostor pro představivost je důležitější než příběh samotný.
Mnoho textovek mě zklamalo malým prostorem k improvizaci. Takže když se řekne „textovka“ v podstatě očekávám lineární povídku se spoustou klikání a to mě nebaví. x) Určitě je lepší dívat se na to jako na způsob zobrazení dějů uvnitř hry, než to chápat jako interaktivní román který hráč víceméně odkrývá.
To máš asi pravdu. Jak říkáš, hodně lidí podle mě nějakou textovku nezkusili, protože měli strach, že budou číst tuny textu, a zároveň je ta hra ani bavit nebude. Přece jenom z té grafiky člověk kolikrát snadněji a rychleji pozná, jestli je to jeho typ hry. Z textu to až tak zřejmé nebývá.
Ta stylizace je velmi dobrý nápad, myslím, že by to mohlo zlepšit atmosféru ve hře. Velmi dobré tipy, díky 🙂 A hudba je taky skvělý nápad, nějakou dobu spolupracuji s jedním skladatelem, tak přidáni hudby pro dokreslení atmosféry by neměl být velký problém.
„Taky si myslím, že atmosféra a prostor pro představivost je důležitější než příběh samotný.“ na tomhle je myslím obrovský kus pravdy, vystihl jsi to skvěle.
Jestli to chápu dobře, tak preferuješ, když máš ve hře možnost volby, než když tě hra vodí za ručičku a v podstatě hráč nic neovlivní?
Děkuji moc za odpověď a cenné tipy 🙂
Mám rád pocit, že hraju posvém. Kromě toho, mě vždycky přitahovalo když ve hře není jasné kudy se dát, nebo je možné narazit na něco důležitého jakoby čirou náhodou. Zaroveň asi platí, že čím je možností více, tím je navádění hráče zbytečnější, protože si na řešení něják příjde. Když můžu projevit svojí tvořivost tak mě to potom i víc baví. Vlastně mi jde spíš o kosmetické drobnosti, které na běh hry nebo příběh ani nemusí mít vliv. Většinou se totiž možnosti liší účinností a to pak nedává na výběr. Je fajn když má hráč možnost volby jen aby uplatnil svojí představu, nebo si víc pohrál. 🙂
Zajímavé 🙂 Souhlasím s tebou, taky mám rád takovoudle volnost. Většinu věcí co píšeš vidím stejně jako ty. 🙂
S tím co jste tu psali bych souhlasil. Podle mě by klíč ke stvoření textovky s potenciálem prosadit se mezi dnešními hrami byl zkoušet nové, modernější věci, překračovat hranice žánru. Dobré vizuální zpracování by rozhodně mohlo dělat divy.
Já dělával textovky ve FGBE (před pár lety to bylo celkem populární), a i když měly své kouzlo, po vizuální stránce byl program dost omezený a vizuálně nešlo udělat nic moc zajímavého, bylo to dost zaměřené vážně na klasický feeling textové hry. Ale kdyby se udělala textovka obecně barvitější a pěknější, nejen ilustracemi, ale i interfacem, ozvučením a tak, a kdyby přinesla nějaké zajímavější herní nápady než jen „půjdeš doprava nebo doleva?“ (to jsem samozřejmě hodně zobecnil, ale snad chápete co chci naznačit), ale zároveň byla věrná pěknému vyprávění, můžeš mít úplný hit. 😀
S tou volností a možností improvizace rozhodně souhlasím, ale je nutno dodat že čím více volnosti pro hráče, tím větší nároky na schopnosti tvůrce hry udělat hru opravdu smysluplnou a funkční. Je celkem těžké držet balanc mezi volností a tím, aby hra vůbec někam směřovala, ale to vám, zkušeným gamedesignérům asi vykládat nemusím. 😀
Jinak mi tahle idea obecně přijde zajímavá a myslím, že by to stálo za to.
U textovky hodně záleží na tom jaký má žánr.
Může jít o příběhovou – tedy, musí být skvěle napsaný příběh v zajímavém prostředí. Což je věc hromady práce a literárního umění.
Anebo o volnější hru s RPG systémem, boji atp.
Ideál by byl kombinace obojího, což je ta nejtěžší varianta na realizaci.
Pokud jde o volbu platformy. Web bych preferoval, nejenže se to dá hrát kdekoliv ale také to v případě první varianty není náročné vytvořit.
Anebo v příkazové řádce, to bych pak mohl hrát i v práci třeba celý den. 🙂
A pozor – pokud už máte nějaký svět zpracovaný – tak z něj prostě udělejte nějaký krátký ale opravdu dobrý příběh. Třeba jen povídku. Nečekejte až budete mít příběh na stopadesát hodin čistého herního času. Prostě něco udělejte, na tom si to vyzkoušíte, naučíte a pak se můžete pustit do jiného, většího příběhu.
Tohle jsou stručné a dobré rady, minimálně na začátek.
Na tvůj přechozí příspěvek mi nešlo odpovědět, tak reaguji zde.
Ano, na FGBE si taky pamatuji, pár let zpátky jsem si s tím taky hrál :-D, ale mělo to své kouzlo 😉
Děkuji, svým příspěvkem jsi mě docela dost namotivoval 😀
Přesně jak říkáš, čím více možností, tím to bude pro nás náročnější. Ale s tím se musíme poprat 🙂
Díky!
Taky si myslím, že střed je ideální. Zrovna nedávno jsem hrál textovku, která sice měla dobré adventurní prvky a dobře se hrála, ale příběh nebyl skoro žádný a prostředí šíleně suché a nudné. To mi hodně pokazilo zážitek ze hry.
Příběhové jsou si myslím lepší, ale zase mnoho lidí má radši možnost volby. To už pak spíš připomíná knihu než hru a osobně bych si radši v takovém připádě přečetl knihu.
Díky za názor, taky si myslím, že web je dobrý nápad 🙂
Souhlasím 🙂 taky jsme už pár povídek do našeho světa zasadili 🙂 a ještě než se vrhneme na tvorbu textovky tak plánujeme pár povídek napsat 🙂