Šnečí pumpa
Logická hra podle klasického tématu „přelévání tekutin“.
( platforma Windows, vytvořeno v GM Studiu )
V každém levelu je úkolem dosáhnout požadovaného objemu paliva u patřičných šneků. Jaké množství je cílem se pozná ve čtvercích vpravo dole. Do každého pole je nutné vhodit správně natankovaného šneka.
Velká nádrž obsahuje nekonečnou zásobu paliva a pokud na ní není cedule „Out of order“ lze natankovat do plna libovolného oranžového šneka ( pouze oranžového! ). Lze tankovat i více šneků najednou.
Vpravo od velké nádrže jsou plošiny. Je-li na plošině právě jeden šnek ( libovolné barvy ) lze šipkou směrem k nádrž šneka zcela vypustit. ( může se stát, že tato možnost není dovolena a pak šipka zcela chybí )
Pokud jsou obě plošiny obsazeny šneky, lze přečerpávat palivo mezi nimi tak, že se vždy přelije největší možné množství. Např. máme-li šneka o objemu 5L a 3L s tím, že pětilitrový je plný a třílitrový je prázdný, lze jedním kliknutím přelít právě tři litry a v pětilitrovém zůstanou litry dva.
Hra spadá do kategorie problémů řešitelných pomocí teorie grafů a je možné hledat také řešení nejmenším počtem přelití.
Každopádně jsou všechny levely řešitelné také intuitivně.
Jen to obvykle trvá o něco delší dobu. 🙂
Užijte si šnečí pumpu, třeba trochu zpestří některé zamračené odpoledne.
TomBen
27 odezev
Tak první reakce ode mě, ikdyž asi ne moc přínosná. Jsem totiž děsná lama, udělal jsem první level, a mám pocit že mi při tom prasklo něco v mozku x). Každopádně je to dobrý nápad, možná zkusím někdy otevřít i další levely, představa, že jsem tak pitomý že bych jich pár nedal mě moc netěší x).
Provedení celkem ok, problém jsem měl ale na začátku, zas nejspíš proto, že jsem si vytvořil představu hry už podle názvu, takže jsem nemohl pochopit, proč když napumpuji oba šneky do plné, nezačnou závodit po cestě dole 🙂
Grafika není ohromující, ale neurazí… tož tak na první (a možná ne poslední) nástřel…
No, v první chvíli jsem chtěl, aby šneci i jezdili. Alespoň tam a pryč. 😀 Ale dělal jsem to čistě z takového kreativního hnutí mysli a nechtěl jsem se v tom moc zavrtat, aby mě to nepřešlo.
Celé jsem to spíchl za dvě odpoledne od prvotního nápadu. O suprové grafice to teda být nemohlo, ani kdybych byl skutečný grafik. Ale snad se to alespoň dobře hraje. Já jsem se trochu ochudil o zábavu tím, že znám všechna řešení. Kromě posledního nejsou moc těžká a kdyby to popadl někdo solidně studovaný ve VŠ matematice, tak by měl asi radši zkoušet určit řešení s nejmenším počtem přelití, aby to měl trochu těžší. 🙂
Jojo, hraje se to výborně, už si na tom brousím uvažování a jsem ve čtvrtém! x)
Jestli tomu budeš věnovat ještě chvilku, nezapomeň mrknout na menu, vybrat lvl a dostat se do hry byl aspoň pro mě takový menší hlavolam…
Tak to buď rád, že jsem to nenechal tak, jak to bylo úplně prvně. 🙂
Měl jsem menu, které se měnilo podle směru pohybu myši. Přišlo mi to ale už trochu moc, tak jsem z původně sekundárních funkcí udělal hlavní. 🙂
Přiznám se, že jsem to ještě nehrál, pokusím se zítra a trochu poreferuji 🙂 Jen bych poradil přesunout obrázek pod úvod příspěvku, aby neutlačoval ostatní na stránce. Je to přecejenom přehlednější a navíc to (tuším) bylo kdesi doporučované. 😉
Tak mám dohráno 😉 Je to docela příjemná oddychovka a líbí se mi spirálový ukazatel v ulitě i když mě tvoje matematické náměty trochu děsí x) Menu už zhodnotil Ikkju, no a grafika je funkční, i když mi zpočátku trvalo rozpoznat, že čtverec u pumpy je jen symbolický zásobník a jeho čtvrcení nemá žádný účel. Byl největší tak jsem zkoušel zezačátku umístit šnečky právě tam. Taky se mi povedlo nasadit dva šneky přes sebe tak těsně, že se skoro nedali rozlepit, kurzor je pobral oba a nešlo pohybovat jen jedním.
Aha, úplné překrytí dvou šneků jsem neošetřil. Myslel jsem, že to nenastane. 🙂
Ale když se to děje, tak to příležitostně opravím.
Pěkná hra. 🙂 Nápad se mi líbí a na chvíli to příjemně zabavilo. Když se místo další úrovně objevil čudlík qiut, skoro to zamrzelo. Chtěl bych více úrovní! 🙂 Pár minut mi trvalo než jsem se ve hře zorientoval. Hra mi prostě sama vůbec nevysvětlila jak funguje. Upřímně, kdybych jí nenašel tady na krevetě, i těch pár minut by stačilo, abych hru nadobro poslal do věčných lovišť. Chápu, že se asi jedná jen o prototyp, ale… Ty čtverce popisující potřebné množství tekutiny plní funkci dobře. Jen to, že šneky musím na čtverec umístit, abych vyhrál, jsem pochopil asi až u předposlední úrovně. U každé úrovně jsem získal potřebné množství tekutiny, ale nějaké okno „Vyhrál jsi“ se neukázalo, takže jsem předpokládal, že tam ani není. Ono, ty čtverce vypadají spíš jako část hudu, než jako součást prostředí. Myslel jsem, že to je jakýsi výpis úkolů, jak to bývá v některých hrách.
Ok, asi to bude chtít větší názornost všeobecně. Něco mě napadlo, tak až budu mít čas, něco s tím udělám. Nějaký ten level navíc bych možná vykouzlil, ale bál jsem se, že větší množství odradí ty, kterým to nejde úplně snadno. Navíc bych nerad, aby byly levely příliš soběpodobné. Ideální by bylo nějaké generování, ale zatím mě moc nenapadá způsob, který by sypal příjemně hratelné úrovně. Zamyslím se nad tím. Dík.
Podobné pocity a myšlenky mi taky běžely hlavou.
Náhledový obrázek ke článku necháš? Poslal jsem ti k tomu zprávu.
Máš ho pryč. 🙂
Fajn, ale nemyslel jsem to tak aby zmizel, mohl jsi ho prostě umístit níž, aby nebyl v úvodu článku.
Obrázek měl velkou upoutávací hodnotu, ale malou informační. Do článku se nehodil. Dal se použít jedině v hlavičce ke snadnému rozlišení.
No podle mě, ta čistě estetická hodnota není úplně k zahození, přecejenom, když rozkliknu článek opatřený okulahodícím obrázkem uvnitř, mám z toho takový příjemný pocit. Ale proti tyranii kauzality to neobstojí, pravda x)
Tohle pro mě bylo hodně zmatené. Dlouho jsem nechápal, kdy úroveň končí a co mám dělat. Sice to tu je hned v prvním odstavci, ale dlouho jsem cpal na políčka šneky s větším objemem. Než mi došlo, že se dá oranžový šnek šoupnout na pumpu, to byla taky doba. Uff.
Zdá se mi, že už to máš jako kompletní, takže vypisovat možné změny a úpravy nemá příliš smysl. Stručně bych to shrnul jako usnadnění ovládání (méně šoupání a klikání) a jasnější uživatelské rozhraní.
Každopádně je to příjemná logická rychlovka. 🙂
Klidně návrhy na úpravy vypiš, dělám verzi 2, ale nějak to jde pomalu. 😀
Jenom hodně stručně:
Hlavně zmenši počet přesouvání a klikání. Nebál bych se nastavit napumpování šneka z hlavní nádrže na pravé tlačítko myši.
Automatické rozpoznání konce kola už tu někdo zmiňoval.
To bude asi to nejpodstatnější.
Jinak se dá samozřejmě pracovat s tutoriálem a s grafikou, ale to jsou až podružnosti.
Popřípadě se to nechá vést směrem, kdy by člověk jen přes různé rozvětvené pumpy musel správně umístit šneky s určitou kapacitou a pak jednou zmáčknout… ale to by byla úplně jiná hra.
Doufám, že nemáš tak úplně pravdu. Hra byla postavena právě na tahání a klikání jakožto symbolické manuální činnosti doplňující abstraktní povahu úlohy. Je fakt, že u většího množství přesunů se tahání stává únavným, zvlášť pokud člověk hledá řešení metodou pokus-omyl. Možná by pomohlo zabudovat nějaký quicksave-quickload systém pro návrat do stavu, který už dříve nastal. Každopádně musím s jakýmkoli usnadněním zacházet opatrně, protože v nové verzi mám systém skóre, který je založený na časové délce řešení a počítám s tím, že doba nutná k odtahání je přímo úměrná obtížnosti řešení. Ten poslední nápad s rozmístěním a spuštěním je skvělý a opravdu by zasloužil vlastní hru. Přijde mi teď skoro líto, že jsem šel jiným směrem, protože v tom by byl obrovský potenciál a bylo by to navíc snazší k naprogramování.
Přetahování stačí zachovat u toho přetankovávání mezi šneky. Tam začíná opravdový úkol. Napumpování plné nádrže bych opravdu nechal na jedno zmáčknutí. Je to krásně intuitivní. Všichni hráči to budou hrát „stejně“, takže skóre bude poměřitelné. A pořád ti tam zůstane počet nutných přetažení jako poměrně silný ukazatel obtížnosti + počet nutných dopumpování. Vážně myslím, že zrovna s tímhle není problém. Ale třeba to máš vymyšlené jinak.
Tu druhou hru můžeš zpracovat třeba jindy, když budeš chtít. 🙂 Obě si zahraji rád.
Najednou mi došlo, proč řešíš zvlášť napumpování plné a zvlášť přelévání mezi šneky. Ty to vnímáš jen jako startovní pozici, že? Ono jde ale o plnohodnotnou část úlohy a nemusí být vůbec na začátku. Velká nádrž je z hlediska úlohy jen něco jako obří šnek s nekonečnou zásobou. Přístup k němu se z hlediska úlohy, jejího řešení i programové implementace nijak neliší od šneků. Podobně i vylévání je možno vnímat jako nekonečně objemného a přitom prázdného šneka. Navíc existují scénáře, kdy je naplnění nebo vyprázdnění zakázáno. Možností je hodně, ale princip jednotný.
Ne, nevnímám to jako startovní posici. Zkrátka to vidím tak, že lze vždycky přešoupnout šneky tak, abych toho, kterého potřebuji naplnit úplně, úplně naplnil. Tedy to vidím jako zbytečné přesouvání šneků, které je tam navíc. V hlavě si obří pumpu bez problému představím jako cisternu s hadicí, která dosáhne ke každému šnekovi. Dvě kliknutí myši – jedno na pumpování, druhé na vypouštění daného šneka – by to spravily. A omezit se to dá přeci úplně stejně (občas pumpování zakázat – v podstatě jen přidáš podmínku na dané kliknutí, která kontroluje, jak se to s pumpou – kterou tam už máš – má). Je to jen změna ovládání. Nic víc, nic míň.
Přijde mi to trochu podobné, jako kdybych po někom chtěl, aby v Sudoku nezadával čísla rovnou na políčko, nýbrž je z nějakého předpřipraveného místa přetahoval sem a tam.
Rozumím tomu principu s pohyblivou hadicí, ale to bych dělal věky, než bych to vyrobil hezky. Podobně jako by jistě mohli šneci sami lézt pryč, když jsou správní. To bych taky dělal do příští doby kamenné. Já jsem hlavně chtěl, aby ovládání mělo jednotný princip. A ať přemýšlím jak chci, nenapadá mě, jak mít plnění na pravé myši a zároveň nějakým shodným principem přelévat. Pokud vymyslíš jednotný princip, tak to beru. Sudoku bych do toho moc nepletl. Tam bych tu myšlenku totiž klidně oponoval taky. Dovedu si představit grafické symboly místo čísel a pak by to zas tak nesmyslně neznělo.
Stačí nakreslit šneky propojené hadicemi s pumpou a klikáním přelévat. Jestli klikáním na šneky nebo na nějáké kohouty u pumpy záleží jen na tobě. Nemusíš nic animovat ani řešit hadici jako aktivní objekt. Stačí obrázek jako pozadí, klidně nakreslený i se šneky s hadicemi podle levelu.
Levely se budou generovat.
U hadice ji přeci vůbec nemusíš řešit jako objekt, ne? Zkrátka bude u pumpy nakreslená dlouhá hadice a je to. Není potřeba, aby byla znázorněná u kurzoru, pohyblivá. Vážně si to nedělej těžší, než to je.
Každopádně k jednotě principu: pointa byla i v tom, že je občas naprosto zbytečné lpět na stejném principu, když to pouze znesnadňuje hru.
Každopádně můžeš ušetřit přetahování také tím, že bys pod kádě na šneky umístil vždycky jedno tlačítko pro úplné vypuštění a jedno pro úplné napuštění. To by bylo principiálně shodnější s klikáním na šipky, protože bys tam měl opět jiné šipky.
Šneci jsou volně rozmístěni po ploše a kdyby hadice nevedla k nim, nebylo by nijak jasné, proč tam vůbec nějaká hadice je. Asi by tam mohlo být více plošin a hadic, čímž by nebylo třeba tahat šneky vůbec. To by možná bylo hráčsky nejsnazší, ale grafická představa spousty hadic mi nepřijde příjemná. Možná by ale tohle za nějakou úvahu přeci jen stálo. Představa, že by se to obešlo bez tahání je lákavá po všech stránkách. Jen mě prostě nijak nenapadá žádný vzhled, který by se k tomu hodil, šel by snadno udělat a měl nějaký vztah k tématu.
Co se týče principu ovládání, tak bych ho opravdu chtěl ponechat jednotný a logicky odvoditelný především proto, že jde celkově o úlohu na logické myšlení. Je pravda, že o manuální složitost a překlikanost taky nestojím.
Káděmi na šneky myslíš přetankovávací plošiny? 😀 Takhle jsem na ně nenahlížel, ale vyvolává to celkem vtipné představy. Šipková tlačítka jsem povýšil na ventily, ale vypouštění rovnou z plošiny už tam bylo i v první verzi. Jen u některého scénáře bylo zakázáno ( což není nijak vidět kromě faktu, že tam prostě chybí ten ovládací prvek ).
Drobný upgrade grafiky jsem udělal jako první ( viz obr.) už před nějakou dobou a momentálně mě čeká jen dopsat ten generátor levelů. Klasika – nejtěžší nakonec 🙂
Jinak jsem si udělal radost a koupil HTML plugin do Game Makeru, takže teď můžu dělat javascriptí webové hry. 🙂