Slepičí úlet
Tak se mi snad konečně podařilo aspoň nějak uchopil utkvělou myšlenku na strategii s rozením nových generací trochu pravděpodobnější cestou než klikáním na radnici (herní stereotyp z her alá Age of Empires). Po dlouhé úvaze jsem to nakonec moc nehrotil, a vybral si slepičí hejno.
Stačilo zadat pár situací, jak se budou ostatní slepice chovat s ohledem na postavu, kterou hráč ovládá – alfa samec, a už to docela zajímavě fungovalo. První prototyp hry je uploadnutý na gamejolt.com, bohužel stránky z práce neotevřu, tak nedokážu ani zalinkovat, za což se omlouvám. http://gamejolt.com/games/strategy-sim/chicken-way/23192/ (doplnil Liki)
Hra ve zkratce
Prostřednictvím alfa kohouta ovládá hráč hejno. Zvířata mají jednoduché, ale přesně dané vzory chování, kterými se řídí při hledání potravy, vzájemném kontaktu či následování vůdce hejna.
Krátkodobé cíle hry jsou zajištění dostatku potravy a ochrana před nepřáteli. Slepice je potřeba vést tak, aby nešly v zákrytu, a nevyjedly si navzájem cestu, nepřítel je zároveň i konkurent, který hejnu spase jídlo ve směru jeho cesty. Nenasytná kuna ale může pomoct zeštíhlit stádo divokému kohoutovi, a tím usnadnit i další postup.
Dlouhodobým cílem je zajištění zásob (nakrmená slepice přežije vyčerpávající cestu), a přežití druhu: bez mladých kohoutů nemá druh nástupce alfa samce, bez slepic je druh odsouzený k vyhynutí.
Chování hejna funguje především v závislosti na vzdálenosti od alfa samce. V jeho blízkosti si samostatně vyhledají potravu, dál od něj se snaží alfu dohnat.
Alfa samec se pokouší provést hejno v životaschopném stavu přes všechny nástrahy, dovést ho k potravě a udržet populaci.
Hrdlem lahve prochází populace ve chvíli, když už neexistují žádné slepice, nebo se nepodaří vylíhnout novému kohoutovi. Dočasně ale může existovat hejno bez kohoutů, naděje existuje do doby, než se zjistí pohlaví dorůstajících potomků. Tyhle momenty ve hře jsou obzvlášť dramatické, hráč si může maximálně dopředu připravit co nejvíc potencionálních nástupců ;), a ve chvíli, kdy mu umře kohout mu nezbývá než fandit.
Co s tím
Přiznám se, že nemůžu, a vlastně ani nechci dělat řemeslnou práci. Každopádně mám pocit, že už s tím, co mám, by šlo dojít k cíli (frewarovce hozené ve směru hry Shelter roztažené mezi víc generací) docela v pohodě. Předem uznávám, že námět je tak jetý, že to nejspíš moc nezaujme, ale opět se pasuji na roli nepochopeného génia, protože „vím“, že to není blbé. Trochu problém by snad mohl být s námětem, hrát za kohouta který pigluje svoje hejno aby prošel celou mapu je husté, ale snad to není přes čáru.
Grafika a proměnné
Trochu problém je, že slépky by měly nějak zobrazovat víc stavů, minimálně věk a sytost. Tohle jsem zatím jinak než výpisem proměnné nevymyslel (snad dvojkruh s barevnými segmenty?).
Ladění
Co se týče prvků, nepřidával bych moc nových čistě z toho důvodu, že se domnívám, že je zajímavější se zaměřit na samotnou interakci v hejnu než na to, že budou slepice zobat jen jeden druh potravy. Navíc by mohlo být zajímavé využít to co už ve hře je, například hladem chcíplá slepice by se hodila jako náhradní zdroj pro předpokládejme podobně zbědované kolegyně.
Zajímavé by mohlo být přidat možnost letu hejna, hodilo by se to i jako herní prvek – záchrana před nebezpečím, omezení by šlo jistě vymyslet jednoduše (například jeden let na život alfa kohouta). A když přihlédnu k inspiraci Shelter, šťouchnutím kohouta do nějakého keře by se mohly omezeně generovat plody v jeho okruhu.
Jam
Zatím mám tedy celkem (snad) realistickou simulaci slepičího hejna, pokud bych ale chtěl sám roztáhnout křídla fantazie, nejspíš mi to přestane pasovat, a musel bych se uchýlit k nějakému fantasy druhu.
Jenže se přiznávám, že přesně tohle bych docela rád. Nejsem zas tak upnutý na drůbež či zvířata (asi hodně podobně by to mohli být třeba králíci), ale rád bych se zabýval zmíněnými vztahy v hejnu, protože bych tím ke hře přidal další rozměr.
První co by šlo řešit je vlastnictví. Hejno se skládá s jedinců, kteří si víceméně hledají potravu sami. Zajímavé by bylo, kdyby dokázali změnit formu vlastnictví a začali zrní sdílet, ať už předáváním při kontaktu, či globální proměnnou pro celé hejno; nošení na jedno místo se myslím při dynamice hry moc nehodí. Tahle jednoduchá změna by umožnila specializaci „povolání“, slépky by mohly v klidu sbírat a snášet vejce, kohouti by sloužili jako aktivní obrana či lovci (vím určitě, že slepice jsou i masožravé, jako děcko jsem jim házel vrabce postřílené vzduchovkou a mohly se po nich utlouct). Touhle jednoduchou změnou by hejno dostalo skoro podobu domorodého kmene. Takže i pokud bych nepřidával dál, už jenom takovéhle vylepšení by mohlo přinést zajímavou možnost s bojem o potravu a zdroje.
Problémy
Nevýhodou je, že pokud má hráč jen o trochu větší populaci, stane se každým tahem velké množství docela zásadních akcí, což může být nepřehledné. Šlo by to asi řešit postupnými automatickými tahy každé slepice, když přiznám se, že v prototypu to řešit nechci.
Další problém jsou již zmíněné proměnné slepic. Rozhodně minimálně sytost je zásadní, a vzhledem k tomu, že by měly slepice zobat vše na co narazí, je těžší přijít na to, jak to zobrazit. Pro mě osobně, ikdyž jde o prototyp, asi likvidační.
Závěr
Momentálně jsem ve stavu, kdy se mi dlouho nepodařilo žádnou hru dotáhnout. Každopádně k námětům her se sociálními interakcemi se vracím znovu a znovu, a tenhle koncept na rozdíl od jiných není tolik abstraktní, což je určitě výhoda. Takže věřím, že ikdyž hru nedotáhnu ani k hratelnému prototypu (na gj nějaká verze je, ale prezentoval bych to případně radši až to bude připomínat hry), snad koncept dřív nebo později využiju na nějakou variantu námětu.
Co si o námětu myslíte? Je to hodně praštěné? Napadá vás k tomu něco? Předem dík za komenty.
8 odezev
Při čtení článku jsem měl pocit, že to moc komplikuješ, při hraní hry mi zas přišlo, že tam není co dělat. Jako základ hry bych čekal něco, co se bude dít samo. Slepice měla babička a vím, že jejich pozorování by vydalo na vědeckou práci. U hry jsem měl pocit, že se tam nic neděje a že vlastně o nic nejde – nedošlo ke ztotožnění.
Myslím, že je potřeba výrazně podpořit, aby hráč považoval hejno za své vlastnictví. Asi by se mi líbilo, kdyby hráč mohl hejno nějak nastavovat ( např. měnit hierarchii slepic ) a tím by jednak získal vztah k vlastnímu výtvoru a také by se mu líp hejno ovládalo. Představuji si to tak, že by slepice měly něco jako role a podle toho se chovaly. ( tak to stejně v reálu je ) Tady by role nastavoval hráč s tou výjimkou, že roli kohouta měnit nelze. Příkladně by se alfa slepice držela nejblíž kohoutovi, měla přednost v pohybu před ostatními a třeba i větší akční rádius. Dvě až tři beta slepice by kroužily okolo alfy a snažily se jí být zároveň na blízku a zároveň se jí vyhnout. Slepice outsider by se motala okolo, žila ze zbytků a vyhýbala se do jisté míry všem. Kuna by ovšem nejradši zakousla tučnou alfa slepici. Viděl bych to na free movement pro kohouta ( žádné čtverce ), vzorce pohybu ( asi paths ) s nějakým randomizérem pro slepice na jejich úrovních a každopádně bych hejno udělal odolnější v základu. Není nic hezkého je vidět furt chcípat a když se nad tím zamyslím, tak ani není důvod, aby slepice na louce pošla hlady. Hlavní zábava by mohla být o koukání, jak se hejno rozrůstá a jak se slepice samostatně pohybují, aniž by se kohout vůbec pohnul. Množství potravy by mohlo být vidět jen v okolí členů hejna ( vlastně Fog of War ) Kohout by mohl oscilovat mezi hledáním potravy a hlídáním hejna. Alfa slepice by pak ke svému nálezu bohatého ložiska potravy pustila logicky jen kohouta, zatímco ostatním slepicím by v klidu šla vyzobat i polovinu jejich nálezu. Chce to ale hory nastavování parametrů a doly ladění.
Každopádně nápad s životním cyklem skupiny je zajímavý a je celkem fuk, jestli jde o drůbež, gobliní farmu na housenky nebo synaptické chromatofory z Beta Tauri, takže podle mého můžeš klidně zůstat u drůbeže, dokud se systém nevyladí k dokonalosti.
Dík za připomínky. Na gj je myslím starší verze, v pc už mi fungují i další interakce, snažil jsem se, aby tomu odpovídaly i sprity – slepice se natáčí, hýbou, sedí na vejcích. Celkově mám ale pořád jenom funkční víceméně jenom to nejzákladnější, další věci jsem myslím ani v článku moc nerozváděl – třeba kanibalismus jsem si představoval, že by bylo možné zapínat či vypínat podle situace – s ním je jednodušší přežít v chudém prostředí, bez jeho zrušení by se ale nejspíš neobešel nějaký další sociální vývoj – třeba šérování zrní mezi dvěma slepicemi v kontaktu.
Neřízené rozmnožování je masakr, to už jsem samozřejmě zkoušel, téměř nejde ovládat, natožpak následnou populaci zajistit. Každopádně třeba i tenhle prvek by se v určité situaci hodil „zapnout“, hejnu o pár jedincích by výrazně zvednul šanci přežít, a až by se stal neúnosný, zase by mohl hráč zavést sexuální monopol alfa samce.
Samostatný pohyb slepic se mi líbí, v dosahu alfy v podstatě funguje, slepice ale musí být u políčka potravy, aby na něj vstoupila. Když jsem zkoušel vyhledávání na delší vzdálenost, zas byl problém s naháněním slepic kvůli potomkům (pořád trajdaly za jídlem a na kohouta, který měl plnou hlavu chmurné budoucnosti, pekly x).
U proměnné stáří by možná stálo za úvahu, zda jí nevyhodit, je to asi zas jen věc ladění (třeba aby se slepice nenacpávaly do téměř nekonečných zásob).
Hra by v podstatě neměla být nijak složitá, v podstatě udržování generací a pohyb hejna v různě husté síti potravy a nepřátel. Zajímavé by snad na tom mělo být, že velikost hejna nerovná se, na rozdíl od většiny strategií velikost síly, ale spíš dlouhodobá šance na přežití. Samozřejmě dvousečně, ve vztahu ke zdrojům.
Když nad tím teď přemýšlím, bylo by zajímavé zkusit i pokoumat nějaký jednoduchý gamespeak o kterém se zmiňoval jinde Zitron. Pak by byl prostor na různé režimy (postarej se jak umíš, za mnou, sežerte omega slepici, ..)..
Mě osobně se samotnej nápad strašně líbí. Mám rád tenhle typ strategií kdy se člověk o něco stará. A taky bych mohl zavzpomínat na mládí kdy jsem se u babičky o slepičky sám staral 😀
Přidám dva tipy na „druhy“ slepic 😀 První je… Blbá slepice. U babičky jsme měli jednu slípku co pořád dokola strkala hlavu mezi špršle v plotě. Vyskočila a zasekla se tam. (No, a jednou se jí nepovedlo se vymotat, tak se chuděra oběsila)
A druhej… Zombie slepice 😀 Někteří farmáři, když už slípka nesnáší slepici otráví oxidem uhelnatým a zakopou jí. A je zaznamenáno pár případů kdy se údajně mrtvá slepice vykope ven 😀 I s tím by se dalo pracovat.
Koukám, že bys udělal hororový příběh úplně z kdečeho.
Když má člověk talent, tak se neubrání.. 😀 😀
Díky Druide! Jinak „starat se“ je v pojetí mojí hry dost eufemistický výraz, a kdybych chtěl zůstat na stejné rovině, použil bych spíš starozákonní „poznat“ x)
Hororové prvky tam moc neplánuju, ale nějaký pokus o drsnou realitu bych rád, moc dobře si pamatuju, jak moje milované pipinky řádili, když jsem jako malý pionýr zastřelil vrabce a hodil jim ho přes plot. Taky kanibalismus se tam víc než hodí, na začátku vývoje snižuje obtížnost, a k dalšímu vývoji se hráč dostane tak, že ho „vypne“ – viz začátek pohřbívání u pritimitivních lidí.
[…] MHD III aneb Stopy ve tmě (Project14)Z ruky do ústVolání rodu / Gorily v mlzeSlepičí úlet […]
1deficit