Pixelové práce z 13 nejrozsáhlejších projektů
Zdravím opět
Na srazu jsem uvedl, že jsem tvořil pixelovou grafiku pro více jak 30 herních projektů, které skončily nakonec vniveč. Většina projektů se nijak nevyvinula, a jediné co z nich zbylo, je jen pár kreseb, či náčrtků.
Ale je tu několik z nich, které naopak disponují rozsáhlou tvorbu, a chtěl bych ji zde zcela poprvé reprezentačně zveřejnit.
Většina prací byla zpracovaná jen podle mého nejlepšího domnění.
To zapříčinilo, že většina prací probíhaly úplně špatným přístupem.
I přes tohoto komplikovaného pracného postupu jsem bezhlavě tvořil, dokud jsem se nad něčím neodvařil nebo tým na projektu neztratil motivaci.
Tedy zde je balíček v raru. Vněm nejen obsahuje 13 projektů s mojí grafikou, ale také textové výklady a i možné hratelné zkoušky her.
Co se týče nyní, tak jsem se zcela nezměnil s přístupem.
Jen se mi více oblíbilo programování (no … nejsem aspoň nikým limitován jako předtím) a více dopředu plánuji ohledně zrealizování projektu (jak nejjednodušeji vytvořit hru a přesto, aby disponovala věci, které bych tam chtěl mít).
Jinak pro upřesnění, nevyhledávám nové projekty … i když zase pochybuji, že by někdo chtěl se mnou spolupracovat po tomhle 😀
(Teda … kromě „vývojářů“, kteří by po mě nechtěli nejen grafiku, ale také to celé zkoordinovat za ně).
Tedy snad si něco z mé tvorby odnesete 🙂
Darkamzik
13 odezev
Díval jsem se na to a jsem spíše zmaten. Ke grafice ti moc neřeknu, neb do toho nedělám. Co se programování týče, moc těm hrám nerozumím. Kámen úrazu asi je, že jsem povětšinou nepřišel na ovládání, popř. cíl / mechaniky hry.
Je důležité si vybrat s kým děláš. Někdy je fajn pracovat sám, pak tě nikdo nebrzdí a máš celkový přehled o projektu. Co mě tak namátkově ulpělo v mysli po průzkumu všech 13. adresářů je, že máš často v grafice moc zbytečné práce, konkrétně stíny. Nebál bych se zrovna tohle hodit na programátora a ať si poradí, jak umí. Ono, asi to máš těžké, neb programátor bez grafika hru nějak ukuchtí, ale obráceně to zjevně nefunguje. Herní vývoj není moc o nápadech, ale o schopnosti je realizovat.
Grafici jsou pro programátory nedostatkové zboží, klidně můžeš jen kreslit a oni už si tě najdou, o to se nemusíš bát.
No a jestli máš takový přehršel nápadů o všem možném, mám tu příspěvek o enginu, který dělám a nápadům k němu jsem otevřený. Tak mi můžeš klidně něco hezkého napsat a třeba to uvidíš zrealizované.
Tak cíle her podstatě nejsou, jinak by šlo o zdařilé projekty :D.
Ovládaní by mělo být vypsané v každém adresáři v Info.txt na konci textech dole (celkově balík má 14 textových dokumentů).
Tak když člověk začíná vývojáři a nic o tom neví, tak je skoro jisté, že k tomu patří i řada zbytečných prací, který bych nyní nikdy nedělal.
No … určitě bych neměl házet na programátorovy takovej špek jako je CC :D.
Tak proto zkouším naprogramovat hry sám. Sice jsem nejspíš o proti tobě programátor na baterky :D, ale no … aspoň mě nehoní „motivace v týmu“.
Tak se vcelku nedivím, že grafici jsou nedostatkový zboží. Dnešní novodobý grafici se chopí jen 3D a i když jsou tam zautomatizované funkce, tak vydobyt si jejich znalost je záležitostí dlouhodobou praxí. Věcí ve 3D je tolik, že ve profesionálních studií rozdělili grafika na několik podskupin jako modelář, materialista, animátor a další.
Z toho vychází, že novodobý grafici nebudou tak univerzální, jak před 10 lety, protože to nemají ani zapotřebí umět vše o grafice.
A co se týče 2D grafiků, tak ty musí nejen všechno umět, ale hlavně musí mít v tom větší praxi, aby se mohla rovnat s 3D.
Jinak co se týče spolupráce na nových/starých projektů, tak … jak jsem uvedl, již mám naplánované projekty a i kdybych rád bych to zkusil s někým, ale … předchozí zkušenosti mě naučili, že není to dobré být ve vícero projektů naráz. Musím se šetřit.
No … rozhodně se mi líbí Tvůj engine, že se dá v něm dělat spoustu věcí (teda aspoň podle článku a videa). Hned jsem si vzpomněl na YourLife, ale … pak jsem si uvědomil, jak to bylo komplikované. Ale na druhou stranu, pokud by jsi chtěl z toho grafiku, či animace v IZO, tak Ti je mohu vystřihnout. Rozhodně musí s politováním oznámit, že tvořit nové věci nehodlám, když už tak toho mám hodně.
Hoj, máme to chápat tak, že ten balíček grafiky je volně k požití?
Hlavně koukám na ty starší roky – a mít ve svých hříčkách z té doby, takovouhle grafiku, tak si pískám.
Každopádně je v tom balíčku vidět spousta práce.
Tak při zveřejnění jsem počítal, že má tvorba bude užita bez mého vědomí.
Zároveň jsem pochyboval, že by to ještě někdo použil, když se jedná o fragmenty.
Nicméně pokud by někdo chtěl moji tvorbu použít ke svému hernímu projektu, tak to schvaluji pod podmínkou, že někde ve hře bude o tom zmínka odkud/odkoho je daná grafika. Takže ano, grafika je volně k použití za jeden řádek údaje.
Inu, když je tu tolik programátorů, tak mě napadla soutěž.
Co kdybych dodal herní grafiku z jednoho projektu, kde by byl cíl přemoct s postavičkou určitého bosse. Jakým způsobem by bojovala postavička, by bylo na programátorovy, jak užije grafiku např.: pro zdoláni bosse by musela postavička několikrát skočit na hlavu nebo musí proti němu střílet projektily nebo si zahraji karetní hru nebo slovně přechytračí bosse, aby se sám zabil, či jiný druhy porážky, atd..
Nakonec by se všechny hry ze soutěže spojily do jednotné hry, ale … asi by tu byl problém s jinými programy, které by programátoři užili, takže by to asi nešlo spojit. Hodnotila by se hratelnost (obtížnost, funkčnost, nápad) a podle obtížnosti by se vyskládali hry od nejlehčích po nejtěžších.
Nejlíp budou hodnocené těžké hry, ale pozor, aby naopak nebyly nemožné k dohrání. Hra, u které se nerozpozná na první pohled její princip, se zavrhne (Doporučuji dodat instrukce do tlačítka F1). Každá hra by měla mít možnost pro restart v případě zabugnutí hry.
Mám pocit, že jsi k večeru pobavil osazenstvo Krevety. 😀
No … tak aspoň je to zábavné ty mé absurdní představy 😀 …
Tak ono se tu o podobné herní dílně už kdysy mluvilo. – že bude dodána grafika a dělejte co umíte…
Teď si ale nejsem jistej, zda proběhla realizace. Myslím, že možná ani ne. Jako prostor by tu byl a věřím, i na účast několika lidí. Takže je to asi na tobě.
Fajrs, Darkamzik: O podobné soutěži se skutečně mluvilo. Nedopadla, protože nebylo nikdy dost grafiky. Teď by asi šla zorganizovat. Formální pravidla bych poupravil, aby to nebylo moc sešněrované. Otázka je, jestli by byl dostatečný zájem a dost zájemců s dostatkem času. Nerad bych to tu dělal jen tak do šuplíku.
Darkamziku, myslíš, že bys mi mohl aspoň letmo ukázat tu grafiku, kterou jsi k tomu uvažoval?
Ze začátku mi přišlo zajímavé zakomponovat můj další starý projekt, ale … pak jak jsem si uvědomil, že toho bosse by ani pokročilý programátor nerozpohyboval. Neboť není zanimovaný jako hrdina, ale skládá se ze samostatných končetin, které jsou propojené černou čárou. Rozhodně bych nechtěl, aby soutěžící se na něčím odvařili, takže jsem od toho upustil. Nicméně jsem pro Vás připravil ukázku, kterou jsem nyní narychlo poskládal.
http://kreveta.net/wp-content/uploads/ukazka-hry.png
Ale na druhou stranu, když pohlédnu na jeden z projektu 2012 12 Plošinovka, tak mě napadlo, že by se určitě více programátoru přidalo, kdyby hlavní hrdina byl univerzálnější. Čili aby postavička šla zakomponovat jak do plošinovky, tak i do IZO. (tedy aby programátor nebyl omezen herního prostředím, ale …. vážně nevím jak to zakomponovat do 3D… možná ve stylu Doom )
Určitě bych pozměnil úlohu hráče na něco primitivnějšího, aby se mohli přidat i začáteční programátoři jako … posuň kameny na určitá místa, abys otevřel bránu do dalšího úrovně. Pak bude záležet na kreativitě programátorů, co bude hráče bránit. Jestli potvory, či logický hlavolam nebo budou kameny živé a budou se vyhýbat hráči atd..
Inu grafiku bych vytvořil klidně novou, ale … nejsem opravdu dobrý organizátor a nevím jak napsat podstatné věci co v nejkratším obsahu a srozumitelně (a i ke všemu gramaticky správně). Takže byl bych rád, kdyby se toho někdo ujal a ujasnili bychom pravidla, či rozmezí grafiky (Abych například nedělal 10 postav, které by nakonec nešli sjednotit do jedné-dvou).
Ten problém se skeletální animací vlastně není vůbec složitý. Hodně jednoduchým řešením jsou keyframes. Jestli jsi někdy dělal třeba v Blendru / Spine, měl bys je znát. Ke klíčovým snímkům dopočítáš aktuální pomocí lineární interpolace.
Inu dělal jsem jen v Mayi a ve Flashi, takže o tom vím, ale … obavám se, že by se tímhle vzrostla programátorská náročnost u soutěže. I když záleželo by, jak by to programátor podal …. pokud by z toho udělal vlastní animaci, tak by to nemuselo být zlé, ale jakmile by šlo o to, aby postavička vnímala kolize daných končetin … To už by nemuselo být jednoduché (teda možná ano, ono zase záleží na znalostech enginů/programů) … ale to už zase zbytečně přeháním XD
Kolize končetin? Pokud jen kolize, tak platí rotační matice:
x = x*cos(angle) – y*sin(angle);
y = x*sin(angle) + y*cos(angle);
Navíc si uvědom, že hodnoty vzdálenosti zůstávají konstantní, takže uděláš kolizi na čtverec:
if (x > x1 && x y1 && y < y2)
Popř. na jinou masku (kruh). Nejjednodušší je uvědomit si, že dva kruhy se prolínají, pokud součet jejich radiusů je větší, než vzdálenosti jejich středů. Ty si dopočítáš podle pyth. věty:
if ((cx1-cx2)ˆ2 + (cy1-cy2)ˆ2 < (r1+r2)ˆ2)
Pokud bys potřeboval per pixel kolizi, můžeš použít metodu pixel intersection.
V případě, že bys chtěl i fyziku a tak, port box2D enginu je snad na všechno.
Jak víš, že jsem praktikoval víc jak 3 podmínky pro čtyřhranou kolizi 😀 ? Ale jo no…, mnoho věcí nevím. Na druhou stranu dík že jsi mi rozšířil obzor :).
Inu dělal jsem zatim ve Flashi a zjišťuji, že pravděpodobně musím přestoupit na Unity 2D (zjistil jsem, že Flash není moc dobrý na velké projekty, jak se mi na počátku zdálo). Popravdě vždy jsem se v minulosti snažil na všechno přijít sám … , ale … no jak by někdo řekl „objevuji Ameriku“ :D.
Ale jinak mě ten první zápis připoměl můj šílený pokus o 3D IZO 😀 kdysi dávno v GML, viz příloha (otáčení přes „ALT“, posouvání „šipky“, speciál:“numberické čísla“ a „shift“+“šipky“).
http://kreveta.net/wp-content/uploads/engin-458.rar