Nároky na zdejšího návštěvníka

Požadavky a pravidla nejsou přesně vymezené. Počítají se základní slušností člověka vůči člověku a také se slušností člověka na návštěvě. Přesto lze najít několik bodů, které ukazují směr.

Návštěvníci tu jsou aktivní (přispívají články a komentáři) a nesou odpovědnost za dění na stránce. Když se nic „neděje“, je to taky jejich chyba.

Návštěvníci chtějí konstruktivní kritiku, proto píší články, na které ji lze poskytnou, a proto píší komentáře, které jsou kritické konstruktivním způsobem (obsahují také chválu a dá se podle nich něco zlepšit a čtenář ví co přesně). Není tedy nutné psát články odborného rázu a návody. Jiné stránky tuto úlohu zvládají mnohem lépe. Dále není nutné za každou cenu hledat chyby v ukázaných pracích, to nemá s kritikou nic společného. Hnidopichy nemá nikdo rád („Hele ten nehet na noze má trošku zubatej okraj a děsně to kazí celej dojem. Sice to každej přehlíd, ale já jsem fakt dobrej, mně nic neunikne.“).

Návštěvník, který článku nerozumí nebo se shodne s jiným komentářem, to také uvede, protože i to je reakcí na článek a vytváří to zdejší dění a zdejšího ducha. Dokonce není hříchem napsat pouze: „Tohle se mi fakt líbí.“

Návštěvníci nestojí o obchodní výlohu, proto nepíší články ve formátu: „Udělal jsem hru. Má dvacet levelů, originální epický příběh a inovativní herní mechanismy.“ Chceme se tu bavit o tvorbě her. Rozpracovanou hru mohou návštěvníci klidně probírat jen v některých jejích aspektech (části grafiky, herní soundtrack, atd.), takže není potřeba prozrazovat všechny tajemné receptury, které z ní udělají trhák. Hotová hra už je vytvořená, takže ji je potřeba uvést ne-reklamním způsobem: co mi tvorba dala, co si myslím, že je na ní originální atp., a pěkně to rozepsat.

Návštěvníci chtějí dát všem stejně prostoru, proto oddělují úvod článku od jeho hlavní části touto značkou: Ikona rozdělení

Neužívají zvýrazňující kategorie (Zvýrazněné, Důležité) bez domluvy s administrátorem.

Návštěvníci mohou u článků o tvorbě her využít ikony, kterými specifikují herní žánr:

  • Sportovní: 
  • Závodní: 
  • Simulátor: 
  • Adventura: 
  • Plošinovka: 
  • Logická: 
  • Akční: 
  • RPG: 
  • Strategie: 

Návštěvníci se nevymlouvají, že nemají čas psát komentáře ostatním: čtvrt hodina denně nikomu nic neudělá.

Návštěvníci mají možnost nepřispívat komentářem lidem, kteří dlouhodobě nekomentují a řeší si jen své věci.

Pokud návštěvníkovi na stránce něco chybí, nezačne peskovat a nadávat, ale prostřednictvím článku o tom začne mluvit se všemi autory stránky (všemi návštěvníky).

Přestože to může znít velmi striktně a přísně, usiluje se spíš o uvolněnost a lehkost. Především co do témat a možností zareagovat.

Na závěr připojuji svou reakci na článek z dialogu s jedním přispěvatelem, který se zbytečně podceňoval, kde jsou smysl a zaměření stránky, dle něj, vyjádřeny a obsaženy nejlépe:

… Je to článek osobnějšího rázu a na nic si nehraje. Pěkně zachycuje nadšení, deziluzi a také přiznání si určité skutečnosti. To se mi na tom velmi líbí, protože jsou to momenty, které prožíváme všichni. Na formě se dá pracovat, ale to jsi psal sám a nemá smysl na to plácat mnoho slov.

Stránku každopádně svým článkem nedegraduješ, protože, a to bych si velmi přál, by to měl být prostor, kam lidé mohou napsat uvolnění a jak chtějí, bez šíleného tlaku: „Jé reprezentuju stránku, co když tam bude hrubka, co když to nebude moc hodnotné. Vlastně neříkám nic až tak objevnýho… Dokonce se trochu tematicky překrývám s tamtim. Snad abych radši už nic nepsal.“

Vůbec nevadí, že se budou časem věci opakovat, on se pohled postupně proměňuje, a tak to má smysl, protože stejné téma může klidně už po měsíci vyvolat úplně jinou diskusi. Vůbec nevadí, že to nebudou věci objevné a odborné. Naopak! Na internetu chybí ten prostor, kam lidé přijdou a prostě si pokecají „jako u piva“: jenom tak, bez zbytečné odbornosti a vážnosti. Kde zkrátka vyklopí, co jim leží v hlavě, bez toho, aby X hodin pečlivě upravovali a opravovali článek.

Takže je to úplně obráceně: ty skvěle naplňuješ to, čím se má stránka stát. Místem sdílení názorů, zkušeností a témat v libovolné pestrosti vyjádření.

Snad je to nějak jasné.

Tak snad je to nějak jasné. 🙂