Mrtváci, karetní hra – Update 19. 8. 2016

Karetní hra? Tady? Ju. Dnes bych vám chtěl představit svůj mnohaletý projekt. Tak se pojďte podívat.

PS: Přidal jsem tabulku karet a fáze hry

Možná si vzpomínáte kdo jsem a možná si vzpomenete, že jsem kromě desítek video-herních pitomin, zkoušel tvořit i hry stolní, karetní a deskové. Dnes to bude o té druhé kategorii.

Stolní hry se mi vždy líbily ale dá se říci, že jsem je začal hrát teprve loni. Ono je to dáno tím, jak se člověk v životě posunuje, potkává nové lidi, začne se sezením u počítače živit a pak dělá vše proto aby se mu vyhnul. Jenže ne každý den může člověk jít běhat se sekyrou kolem nějakého bunkru a mlátit jiné dospělce po hlavách – více o tom najdete ve článku o fenoménu larpu, který jsem tu zatím nezvěřejnil. Deskové hry jsou takovou příjemnou alternativou jak uniknout z reálného světa i od monitoru a zároveň si užít fajn zábavu, taktiku, válku, nenávist i boj o holý život – prostě cokoliv – ve společnosti lidí.

Jednu takovou jsem začal vymýšlet už před lety – jmenovala se Survive! a šlo v ní o skupinku přeživších, která musí proběhnout domem až do osmého patra, kde čeká vrtulník. Postupně se skládá mapa, postavičky se pohybuji, sbírají předměty, lečí se, bojují, v některých verzích i levelují a vůbec to bylo docela fajn. Hrálo se to převážně online skrze fórum a byly to hry dlouhé, doplněné o RP příběh…

Jenže hra se furt upravovala, ladila až se to celé překombinovalo, nebylo jasné, která pravidla platí, co se vlastně dějě a celé se to trochu rozpadlo. Kor, když jsem do toho nechal kecat i jiné lidi. 😀

Takže se začalo osekávat. Inu, nebudu popisovat celý proces ale jednoduše jsem vyhodil políčka, zdraví, levelování, druhy postav a stala se mi z toho hodně jednoduchá karetní hra.

one

Ve hře jsou nyní tři typy karet:

 • Zombie (různé druhy)
 • Předměty (hlavně zbraně)
 • Akce (pomocné i škodící)

Každý hráč začíná se třemi kartami a každé kolo si líže další. Pokud si lízne zombíka tak jej postaví před sebe a jakmile jich má před sebou pět tak dojde k jeho obklíčení a sežrání. Také si může líznout/vyložit zbraň, kterou může použít na jejich likvidaci – to se provádí pomoci hodu kostky. Zajímavosti je, že některé druhý zombie nejdou zničit – musíte je přesunout k jinému hráči pomocí akční karty – taktický manévr.

Takže ano – hráči hrají proti sobě a mohou si navzájem škodit.

Během každého kola kdy nebojujete či nepoužíváte akci (jak kterou) tak se posunete dopředu – vezmete si žeton paciček. Cílem je doběhnout co nejdál/10 kroků/etc, dle nastavení hry.

Vyhrát se dá třemi způsoby:

 • doběhnete jako první do cíle
 • ostatní hráči umřou (o to se můžete přičinit)
 • anebo vyložíte tři předměty – helmu, štít, brnění – které vám zajistí „jakoby nesmrtelnost“

Je to fajn. Dá se to hrát, jen to bude potřebovat ještě odladit počty karet a možná vymyslet více variant akcí a subakcí.

Na této karetní variantě se „usilovně“ pracuje více jak rok a možná si někteří vzpomenete, že jsem o tom mluvil i onehdy na čajovém dýchánku v Brně.

Inu, minulý týden, jsem zaběhl vytisknout první várku barevných kartiček na pevnějším papíře. Je to moc hezký. A mám z toho radost.

Co s tím dál? Zatím nevím. Buď si to budu ještě pár let ladit a pak se na to vykašlu, či to vydám jako printoplay anebo to zkusím natisknout a třeba pár krabiček prodat. Nejvíce mě láká poslední varianta – ne kvůli zbohatnutí, ale pro zkušenost, zábavu a další věci s tím spojené.

Tak uvidíme. Co vy? Jak se vám to líbí? Hrajete deskovky?

two three

 

Update 19. 8. 2016

Na žádost přikládám tabulku karet, které jsou aktuálně ve hře. Aktuální stav je 23 druhů karet s celkovým počtem 58.

Dělí se na:

 • Předmět: Dá se vyložit a pak používat
 • Akce: Dá se použít během hráčova tahu a představuje výhodu pro hráče
 • Protiakce: Dá se použít během hráčova tahu a představuje nevýhodu pro proti hráče
 • Zombie: Je kartička zombíka
 • Přepad: Dá se použít kdykoliv

 

mrtvaci_kartytabulky

A přidávám také rozpis fáze hry:

I.
1 Házení kostkou pro určení prvního hráče
2 Braní první ruky. 3 karty. Karty zombie a prostředí se mění za jiné.
3 Odložené karty se zamíchají zpět do hlavního balíčku.
II.
1 Braní karty z vrchu hlavního balíčku
2 Vyložení karet zombie, prostředí a volitelně předmětů a provedení případných efektů
3 Výběr z a) Zahrání karty z ruky
b) Zahrání karty ze stolu
c) Postup o jeden krok
III.
1 Opakování II. Fáze dalším hráčem