MHD III aneb Stopy ve tmě (Project14)

Aktualisace 7. 10. Tak jdu též se svojí troškou do mlýna, a protože už jsem poněkud starší, a mám snad nárok na trochu sentimentu, začnu osobně. Herní soutěže jsou super, je to přesně ten formát, který mě (občas) dokáže vytrhnout z košatosti mých herních nápadů a nedostatku času na jejich realizaci, a v minimu času mě obvykle donutí vytvořit něco hratelného. Proto jsem měl i velkou radost z nového MHDčka.

Na nápadu jsem si frčel dvě odpoledne, jedno z toho dokonce z části v MHD (ve vláčku cestou z práce). Chvíli jsem zvažoval pár nezávislých nápadů (např. perspektiva sklepní zdi před kterou se pohybuje hrdina), chvíli vážil to, abych, pokud se pustím do klasických námětů (takovka v kostičkách) neměl pocit že vykrádám sám sebe, a nakonec jsem se dostal k tomu, že jsem nakódil jednoduchou tahovku s několika postavami ovládanou wasd. Pracovně mi jí nazval sám GMS generovaným jménem Project14, finální název snad vyplyne z budoucího vývoje.

Momentálně jsem ve fázi, kdy ve hře funguje základní pohyb, přepínání jednotlivých postav, a vyladěnou mám jednu postavu – střelce z perkusní pušky – včetně poněkud delšího nabíjení (opřít o zem, nabít kuli).

ikkjuovka

Na screenu horní postava má právě předovku opřenou o zem, a v levé ruce drží kuli, kterou jí dalším tahem nabije, levá postava šlápla do louže a rozťapala jí po cestě – to by byl další prvek který by mohl přispět k atmosféře nebo ideálně k herní mechanice – například neviditelné kroky by prošly louží, a tak identifikovali pozici svého původce. Stopa u postav bude též tvořit indikátor zdraví, poraněná postava bude zanechávat krvané šlápoty. Funguje už i nějaká interakce, hráč například nesmí střílet do ostatních postav, kulka je stejně smrtelná pro ně i pro nepřátele.

Zbývá mi domyslet to hlavní, totiž správnou kombinaci ostatních postav – momentálně jeden nese lampu (a ti dva mu vydatně stíní, což by šlo sice využít, ale jedna lampa na tři borce je fakt málo), a jeden foťák, který je zatím tak trochu lichý (jediný nápad by zatím byl, použít ho k dočasnému „omráčení“ vyfocených potvor, které by hráč samozřejm nejdřív musel odhalit svícením do všech koutů, a pak třeba identifikovat podle stop – viz popisek ke screenu). Tohle (kombinace postav) je celkem klíčová věc, jestli se podaří správná koordinace, mám hratelnost v kapse. Samozřejmě bych tam mohl prdnout jenom zbraně (dvouhlavňovka, sekera), to se mi ale úplně nechce (je to vděčné, ale Xcom fakt nakódit nezvládám). No uvidíme jak to dopadne…

A chybí mi protivníci. To není zrovna moje silná stránka, a asi tomu nebudu moct věnovat energii a čas ani u téhle hry. Ideální by asi bylo, kdyby tak nějak vyplynuli třeba ze způsobu osvětlování herní plochy – plíží se tmou za zády postav a jak na ně posvítí/vyfotí, strnou (například).

To je zatím všechno, kódy už jsou celkem funkční, čekají jenom co s nimi provedu dál. Na konci mě samozřejmě čeká ozvučení, u podobné hry by bylo škoda se na to vykašlat. A nějaké menu a nástin příběhu, a na to tradičně zbude pár minut :o. Ale co, tak to prostě je.

Až se dostanu k pokračování, přidám další info. Zvraty zaručeny x)!

PS: Přečetl jsem si to po sobě, a už nejspíš vím, jak to pojmout. Někdy prý otázky nesou odpovědi samy v sobě 😮

Aktualizace 21.září

Víkend byl dost náročný, přeci jenom je čas vinobraní :o, nicméně osud mě vybavil osudovou mužskou nemocí – rýmičkou, takže jsem celé pondělí doma, a mám zakázáno pracovat venku! x) A na steamu nemám žádnou novou pecku, takže mi zbývá vybrat nějaký film nebo kapelku jako podkres a můžu si v klidu kódit.

První jsem začal opravovat Likiho připomínku neviditelnosti postav, možná to udělám tak, že tam zčásti zůstane, aby nutila hráče koordinovat postavu s lucernou osvětlovat ostatní postavy, což by v kombinací s nutností postvítit si na potvory dál od skupiny mohlo? být zajímavé.

Druhá věc je hodně důležitá. U většiny her které jsem tvořil jsem si udělal čas, a načetl si něco k tématu. Tentoktát jsem si z možností vybral mužské vousy v 19.století! Představa postav shora oděných čapkami, klobouky či cylindry a vybavených kvalitními licousy a dlouhými kníry by mohla dodat pocit dobovosti víc než dobře! x)

Do nepodstatných věcí jako co budou postavy přesně dělat a jak se budou chovat potvory se pustím později! 😮

… o pár hodin později

film k programování se jmenuje Horší než smrt, a na to, že to je komedie, jsem se nezasmál ani jednou. Dokonce mám pocit, že už jsem ho kdysi viděl, a dokonale na něj zapomněl.

Nicméně už fungují stíny, mám už pro partičku rozdělené úkoly, nosič lampy si už umí přehodit lampa před sebe a bokem, pokud se to hodí aby nestínil vlastním tělem.

Teď mě čeká rozchodit fotografa, celkem přesně už vím, co by měl dělat, nicméně musím nějak vymyslet detekci polí, které mu stojí v objektivu.

A mostra, zatím nemají ani jeden sprite, ale zvolna se vynořují z temna mého podvědomí. Prásknout je do hry by už nemělo být tak náročné!

Zatím to vypadá, že budou pěkně zákeřná, viditelná kromě foťáku jenom svými následky a projevy. Lekačka by asi byla taky fajn, ale to už je jenom třešnička na dortu.

kniraci

K popisu není asi potřeba nic dalšího co by nebylo u předchozího screenu, fungovat navíc začala víceméně jen grafická stránka hry.

Aktualizace 22.9.

Dnes Snowden ohlásil, že ufoni dávno komunikují s vládami, moje včerejší rýmička už je skoro pryč, nasekal jsem dřevo, zatopil, udělal ženě s čerstvou rýmičkou kakao, a teď můžu v klidu datlit.

Je tu trochu mrtvo, nejspíš všichni makají jak barevní. Nic, potřebuju si trochu cintat pentli (to už je let co jsem zrušil blog :o), a na fb mám mámu, takže tam se moc trousit nemůžu x).

Tak k věci, než budu hodně ot. Testoval jsem, co jsem včera v euforii vytvořil, a nepřijde mi to špatné. Je to těžká koordinace, vážím každý krok, a i tak tak zvládám odstřelit pohyblivého leč neviditelného bubáka, který vyleze zpoza rohu hned, jak pohnu jednou figurkou o pár kroků. A to si sem jako programátor celkem jistý, že mi nehrozí nic dalšího. Vtípek je, že ob políčko bokem si stojí druhý, nehybný. Po takovéhle bitce by to mohl být příjemně hororově klišoidní zvrat – hráč si oddechne, svobodně se rozhěhne po mapě, a hned drcne do dalšího potvoráka. Bylo by fajn to možná využít, a třeba stříknout krev na obrazovku. O zvucích nemluvě. A k doladění stačí pár maličkostí.

Jediné s čím jsem si nebyl jistý je fotograf, duchové jsou vidět i ve tmě, a tak by se vypečený hráč mohl rozhodnout ho nechat na ocet. Žádný takový, opravím depth, aby byl vidět jenom pokud si na něj i posvítí. Makánci mají smolíka x).

Jdu vybrat film, přiložit do kamen a otvírám gm. Zatím!

indee

Aktualizace 27.9.

Dnes jsem rozsekl, jak bude hra vypadat, zvolil jsem velkou mapu. Minimapa nebude potřeba, funguje to tak, že zdi, na které hráč posvítí, budou vylézat ze tmy stále – to by k orientaci mohlo stačit.

Též jsem neodolal, a přidal pozvolné uhasínání lampy. Takže ji samozřejmě postava bude muset dolívat, aby viděli na cestu.

Připravil jsem jednoduchý dialogový systém, hráč po cestě potká „otazníky“, které spustí dialog postav. Tím bych měl spláchnout i tutoriál ovládání.

Zajímavé to bude se zvuky, načetl jsem si první vawy z freesound.org, a zjistil, že to nemaká. Navíc v gms není editor zvuků, tak jsem zvědavý, v čem to budu stříhat.

Z hotového mi plyne pár věcí, zřejmě dodělám dveře a klíče, ještě zvážím.

Snažím se do toho moc nezahrabat, ale nenechat ani jako klasický polotovar jako obvykle. Snad to zvládnu zajímavě a ve slušném čase.

kyndy

Aktualizace 3.10

Tak dneska jsem obětoval čundr abych mohl začít zvolna finišovat. Je fakt, že jsem se nejvíc věnoval postavám, předmětům a potvorám a jejich vzájemné interakci, což mě trochu zaseklo v rozletu, nicméně zdá se, že to nevypadá nejhůř, a je to snad i celkem zábavné.

Aktuálně jsem nasázel do hry zvuky, protože třeba zavití příšery ve chvíli kdy spatří postavu docela ovlivňuje gameplay, ale problém je ten, že jsem prozatím rád, že jsem do hry dal prefabrikované zvuky z GM, což dělá ze hry jednoznačně komedii. Takže než se pustím do dalšího,jdu dělat to, do čeho se mi vůůbec nechce – hledat editor zvuků…

Jinak pár drobností jsem dodělal, například krátké osvícení plochy před bleskem foťáku, nebo mapování zdí s jeho pomocí, a myslím, že to hře hodně přidalo. Připravený je i interfejs, pruda bude jen změnit číselné proměnné na nějaké slušné ukazatele 😮

A pak zbývá něco málo práce na příšerách, a zabydlení bludiště. Takže u mě zatím dobré!

Aktualizace 5.10

Tak poslední víkend vývoje je za námi. Otrhal jsem všechno co se dalo, domácí práce hold zvládnu až po závěrce. Ale mám už hotové skoro vše podstatné včetně mapy, kterou jsem nakonec výrazně zmenšil.

Mám hotové herní rozhraní – nechybí samozřejmě hnusné vyčíslení hodnoty stavu lampy, životů postav a zásob oleje do lamp.

Užil jsem si slušný zásek, kdy se mi během kódění ztratil složitý kód který rozhýbával potvoráky (dělá mi to snad jen GMS, že když si otevřu skripty a ťukám, občas se mi posouvají i věci pod otevřeným oknem skriptu).

 

Pokud by zbyl kus času, rád bych se podíval ještě na pár věcí – nelíbí se mi, že agresívní potvora reaguje na nejbližší postavu přes zeď (výběr nejbližší viditelné! postavy), rád bych doladil bosse, vypadá sice hustě – je přes čtyři pole, bourá zdi stojící v cestě, ale boj s ním je skoro nemožný – hráč nestačí reagovat, takže si to asi ani moc neužije. Zajímavé by možná bylo, kdyby šel souboj zvládnout jen s určitými zkušenosti a znalostí mapy, třeba by to hráče donutilo si mapu projít znovu a úspěšněji.

Ještě bych se zamyslel nad systémem zdraví, momentálně je to tak, že by hráč neměl ve hře vůbec zemřít (neřešil jsem kvůli tomu a kvůli malému rozsahu mapy ani savy),  jediné co ho může postihnout je dočasná paralýza jedné postavy, která nemůže chodit. Rozhýbe se po určitém počtu pohybů ostatních osob – uzdravování.

Uvidí se, čemu ještě zvládnu věnovat chvíli času.

Aktualizace 7.10

Tak jsem to nakonec stihnul tak tak. Spousta věcí je nedotažených, něco jako příběh tam nakonec skoro není, při posledním gameplayi mi došlo, že jsem to měl hnát možná víc jako logickou hru – třeba rozdělit tři postavy a nechat je, ať si chvíli poradí jen každý se svojí dovedností, nakonec zjišťovat cestu nejde jen světlem, ale třeba pokusným výstřelem a ozvěnou jeho cesty. No nic, mám to hotové. Ještě jsem tam mohl udělat druhý konec, knihu na konci by postava mohla buď sebrat nebo rozstřílet.. Ale to je fuk, na hře už to stejně nic nezmění. Snad to zaujme aspoň trochu. Tak jdu uploadovat.

Link ke stažení hry: http://ulozto.cz/xyQFE2rQ/stopy-ve-tme-exe

A poslední skrýn:

stopy_ve_tme