MHD I. – neslavný konec Vlaku do Jumy a honička z viktoriánské Anglie

Vlak do Jumy

Jak říkal už Jára Cimrman, důležité jsou nejen objevy a vynálezy, ale i slepé uličky. Kdo ví, kudy se nevydávat, má větší šanci, že se nakonec neoctne v úzkých. Což se mi solidně podařilo s projektem Vlak do Jumy.

Začal jsem nejspíš jako všichni, hudba, téma, z toho vznikl námět na hru. Jenže jak jsem starý, funguji už nějak, a zkoušet to jinak se mi většinou nevyplácí. Šlo to asi vzít rozevlátě, umělecky, ale tohle prostě nedávám.

V čem byl problém? Vytvořil jsem hru z boku, ve které vystupovala hlavní postava a protivníci, pohybující se po vlaku. Co jsem úplně nedomyslel, byl herní mechanismus: postava měla dostřel, mohla se k nepříteli připlížit ve 3 polohách. Nepřátelé byli různě pootáčení, šlo se k nim tedy přiblížit zezadu. Při výstřelu se otočili po směru hluku, případně se snižovali kvůli správné palebné výšce. Dobře, ale co s tím dál. Buď se připlížím ve vhodné poloze, a pak si nepřítele dám, nebo ve špatné, a pak si dá on mě. Žádná hratelnost. Zmiňoval jsem možnost okoukanou z filmových honiček: zaujmu pozornost nepřítele na střeše vagónu aby se otočil směrem ke mně (zády k mašině), a zezadu ho sejme přibližující se most.. To podle mě nestačí.  Prostě jsem to pojmul od začátku špatně. Mít buldočí vůli, věnuji teď hromadu práce skriptu nepřátel, a výsledek je v nejlepším případě nejistý. Takže jsem se raději rozhodl začít znovu.

Nový začátek

Asi to není tak cool, ale tohle se mi vyplatilo vždycky: mít herní mechanismus, a všechno ostatní domyslet až když to má hratelnost. A já herní mechanismus měl

Policajt a zloděj (Urban Hunt)

link ke stažení https://dl.dropboxusercontent.com/u/14402706/urban_hunt.exe

Alternativní link (fix.scale 100%, rozlišení 1024×768)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/14402706/urban_hunt_Zitron.exe

Je to klasická honička v ulicích města, postava musí proběhnout určená místa a nesmí se nechat chytit (tj obklíčit ze 4 stran, a to včetně zdí). Střílení je tady víceméně k ničemu. AI nepřátel hraje také proti herní mechanice. To je herní zkratka, kterou okecám (mohl bych to napsat vzletněji, ale je to fakt) příběhem.

Čili, mechanismus šlape výborně, nepřátelů se lze zbavovat sice jednoduše, ale podle pravidel která jsou poměrně zábavná. Útěkem za roh se jim ztratí postava z dohledu, a přestanou jí pronásledovat. Vstupem do budov a o překážky (skrz dveře vidí, dokonce je i jako ničitelný objekt likvidují – neumí si odemknout!), ale dokud jim překážka stojí v cestě, mají smůlu.

Příběhově by se to krásně hodilo na zombie, roztloukání beden a dveří za Vašimi zády by bylo asi efektní, ale zombií je všude dost. Pryč s nimi! Chci tam viktoriánský Londýn (ano, právě jsem dočetl komix Ragemoor x). A vida! To omezené pronásledování krásně řeší londýnská mlha! Takže mlha, sbírání, plížení se za nějakým ne/kalým účelem… a nějaká osudová situace, a časový limit…

Takže lovecraftovský příběh, s detaily si nechám prostor, zatím sám nevím, respektive mám rukou kreslený koncept, a ten budu ladit… Mám to v úmyslu stvárnit jednoduchým komixem, snad se mi to podaří nacpat do krabičky zadání tak, aby toho moc netrčelo ven x)

Konce mám v souladu s vlnou MHD I čtyři, tentokrát ale pramení ze samotné herní mechaniky: buď ne/stihne posbírat všechny „věci“, nebo se nechá zajmout (nemůže se hnout, pat), nebo to vzdá (pat, ale obtížně definovatelný, místo abych se s tím kódil, dám tam tlačítko „vzdávám to“, a z toho vyplynou morálně hluboké následky ve formě nějakého komixového konce x)

Jsem spokojený, mám herní enžínek, a jdu ho zalít omáčkou!

Aktualizace 2.července

Tak jsem včera o kus popojel, konkrétně jsem to nacpal do nějakého příběhu. Snažil jsem tam dát ponurost Londýna smíchaného s cthulhuovskou atmosférou alá Lovecraft, Quencey či Doyle (vida, a pak že tam nebudu mít umělecký rozměr :D). Využil jsem k tomu menu, příběh začíná u stolu slavného detektiva, a tlačítka ho rozvíjí – buď se ponoří do opiových vizí a nechá herní svět napospas (konec), nebo sfoukne petrolejku (příšerné oko ho donutí jí zase zapálit) či se vrhne do čtení dopisu vhozeného oknem (prosba o pomoc a skok do úvodu hry).

Úvod do hry, který slouží zároveň jako vysvětlení herních prvků je formou komixu, trochu temného a trochu vtipného (snad).

Zbývá tedy propojit levely, sprovoznit ten spropadený ovladač mp3 a mám hotovo. Je to potřeba, nevím jestli mi do toho v příštích dnech něco nevleze, a rád bych to stihnul, aspoň v nějaké verzi.

Jinak díky pánové (Firejs, Zitron) za typ, Hideovská pěst je parádní prvek! Jestli budu přidávat ještě něco dalšího nevím, spíš bych se rád zaměřil na detaily: zvuky, ty dělají atmosféru, a nějakou interakci – rozbitá bedna by měla být vidět (trosky, létající prkna)… Nezbývá tedy nic závratného,  ale práce je ještě dost. Doufám že to zvládnu nějak obstojně….

vysvětlení formou komixu (jen jenom obrázek)

ben

herní obrazovka

londyn