Likiho Blocks
Jak jsem psal v Darkmasterově příspěvku, zkoušel jsem zpracovat některé z úprav, které jsem v komentáři navrhnul. Dal jsem tomu nakonec ještě pár hodin, aby to bylo presentovatelné a rozhodl se výsledek ukázat. (edit: hra prošla ještě drobnými úpravami)
Jde skutečně pouze o ukázku, nikoliv o plnohodnotnou hru nebo vážně míněný projekt. Ze zvědavosti jsem si věc rozpracoval, protože jsem nechtěl čekat až/jestli by věc zpracoval Darkmaster, a bylo mi líto to nedotáhnout alespoň do níže přiložené podoby. Hra nicméně stále neobsahuje zvuky, složitější grafické efekty atd.
Co z původní hry BloX zůstalo?
Hlavní náplní hráče je zastavovat kostky tak, aby spojil stejnobarevné ve sloupci (nebo nově také řádcích). Hra se stále vyhodnocuje pouze ve sloupcích (nebo nově také řádcích; nikoliv v obém naráz). Skóre je zároveň také čas. Za výsledné skóre se pokládá nejvyšší dosažený čas.
Kostky přibývají dost náhodně (včetně rozestupu mezi sebou). Nemusí to být úplně spravedlivé (věřím ale, že nové mechanismy to vyvažují).
Co je oproti původní hře BloX jinak?
Hra se hraje na čtvercové síti 5×5 místo 3×5. Klávesou „S“ nebo ikonou pod herním polem lze přepínat směr, v němž přibývají kostičky a v němž se zároveň vyhodnocují. Změna směru se reálně provede až po té, co z plochy zmizí/zastaví se všechny pohyblivé kostky. Je přitom jedno, zda se zastaví o jinou kostku, všechny pohyblivé vyjednou z herní plochy nebo je hráč zastaví ručně (a ušetří tak čas-skóre… a zaplácá si plochu). Odpálení spojených kostiček je třeba potvrdit (kliknout na ně podruhé). Nemizí tedy automaticky. Kostky, které nejsou zastavené po změně směru mohou odjet pryč.
Upozornění
Hru dělal neprogramátor, není optimalizovaná, může být tedy náročná na výkon. Všiml jsem si, že tu a tam se vyskytne chyba a hra nereaguje podle pravidel (někdy po změně směru a potvrzení spoje nezmizely všechny spojené kostky – asi se pomalu přepíšou proměnné): prosím za odpuštění. Nemělo by se to ale snad dít často. (Mně se nedělo – hrajte pomalu :-D). Je možné, že časem opravím. Pokus o opravu proběhl, ale stejně si nejsem jistý, že to je 100% ošetřené.
Tlačítko konec má posunutou reakční plochu (je nad nápisem) – časem opravím. Při najetí se uprostřed ukáže uprostřed obrazovky vaše skóre.
Stahování
Stáhnout upravenou verzi 3 – o něco málo rychlejší pohyb kostek
Upravená verze již zahrnuje jednoduché menu (přidáno zejména kvůli credits, protože u některých zdrojů (např. textura pozadí, font) je třeba uvést autora atd.). Přidal jsem hudbu, zvuk kliknutí.
Z herních věcí nově šipky u tlačítka ukazují aktuální směr a kdy přesně se aktivuje vyhodnocení. Po sebrání kostek se ukazuje kolik se za ně připsalo skóre. Upravilo se generování kostek, aby nedocházelo k tak obludně dlouhým prostojům.
Budu rád, když mi k tomu něco napíšete. 🙂
14 odezev
Vizuál je podarený no stále je to zabugované. Často sa mi stávalo že mi nezmizli všetky štvorce z riadku a jeden tam ostal, taktiež mi prešli 2 štvorce skrz seba. Možno by bolo fajn keby šlo zrušiť štvorce aj za pohybu, keď prechádzajú väčšou časťou cez pole.
A k náhode v hrách sa staviam ako k ohňu, je to sranda ale človek sa tam ľahko popáli.
PS: Kdybys případně mohl popsat/nahrát, kdy ti přejedou přes sebe nebo kdy se neodpálí všechny – když se to děje často – mohlo by to dost pomoci.
EDIT: Tak u nemizení mi zřejmě na dvou místech vypadla jedna podpodmínka. Celkově tam to podmínkování bude muset být složitější. Občas to teď zničí i věci, které už by nemělo (sice sousedí, dají se zničit, ale ne jedním kliknutím (tj. vyhodnotí to v jednom případě řádek i sloupec dohromady), protože původní podmínka asi nerozlišuje dostatečně mezi stavy)
Ale nestalo se mi nikdy, že by mi 2 kostky přejeli přes sebe.
Ono jeden štvorec zostal zastavený a po čase doň vbehol druhý ale to sa mi stalo len raz. Ešte to idem skúsiť a pokúsim sa zistiť viac.
E: Nezmiznutie mi spravilo 3x po sebe, ale to už píšeš že je spôsobené podmienkou. A ten prechod neviem, stalo sa to len raz tak by som to nejako neriešil.
Díky! Tak snad vyřešeno… teoreticky i s tím přejížděním (také tam někde byla zvláštně podmínka u horizontální pohyb pro vertikální, tak to teoreticky mohlo být i tím…).
Každopádně už by tam neměly zůstávat ty samostatné. Tak doufejme. 😀
https://drive.google.com/file/d/0B-9r9vpau_PpY3hjeDVJam05XzA/view?usp=sharing
Často? To je zajímavé. 🙂 Mně se to právě stávalo jenom výjimečně. No, ještě na to juknu.
Většinou to je právě způsobené tím, že jsou 2 čtverce na sobě – což by správně nemělo vzniknout, žel, někde je tam asi nějaká nedokonalost.
Rušení za pohybu by v tom asi udělalo docela brajgl, protože vzniknou nejasné situace. Ale souhlasím, že je někdy otravné čekat.
Co se náhody týká, tak s tím navrženým mechanismem přetáčení je její vliv v podstatě velmi malý/snadno překonatelný hráčskou dovedností. Určitě by se ale dala zajistit rovnoměrnější distribuce.
Jinak platí, co jsem psal: šlo mi hlavně o to vyzkoušet si, jak by to fungovalo, jestli to má potenciál, když by se upravila pravidla. Pro sebe jsem usoudil, že je to príma. Kdybych to měl někdy dělal „na vážno“, tak někoho určitě poprosím, aby mi to naprogramoval, protože já to mám zkrátka prasácky jenom aby byl vidět nejnutnější základ. 😀
Ja bohužiaľ netvorím cieľovku tejto hry, tak mi je ťažko súdiť,ale pôsobí to na mňa trochu pomalo. Možno ešte zmeniť aby sa smer hneď zmenil po kliknutí, neviem. Jediné čo som hral podobné tomuto je 2048 aj to len tak okrajovo. Vidím to tak na casual tabletovku.
A len tak za zaujímavosti autor hry Good Snowman písal že ak človek nedokáže spraviť prototyp za víkend tak to rovno môže zabaliť. 🙂 Tá rada ale ide mimo mňa lebo tak by som nikdy nič nespravil.
A druhá úprava odohratá. Teraz som už na ten problém nenarazil. takže fajn.
Nemůžeme mít všichni rádi všechno. 🙂 Hra asi může působit trochu pomaleji. Mírně jsem ji zkusil zrychlit – viz další verze. Pokud se však zrychlí moc, je z toho opravdu jenom klikačka, kde ti toho půlka uteče (např. příprava spojů do druhého směru), protože neklikáš dost rychle/nestíháš si toho všímat. Takže pomalejší tempo je záměrné. A jinak ano „casual tabletovka“ je asi přesné označení. 🙂
Co se těch prototypů týká, tak samozřejmě záleží projekt od projektu, ale obecně bych řekl, že není-li člověk schopný mít do týdne nějaký základ, od kterého se dál odpíchne, ale u kterého uvidí, jestli má vůbec smysl se s tím trápit, tak to nemá smysl dělat. A teď myslím skutečně ještě něco mnohem základnějšího než je verze s grafikou atd. Zkrátka prototyp úplně jádrové herní smyčky. Pokud se ta pravidla neudělají brzy a nevyzkouší se, jenom to zvyšuje frustraci všech zúčastněných, nedůvěru v projekt, nechuť na něm pokračovat… ono taky proč na tom dělat, když furt není nic vidět, neví se, jaké to bude atd.
Vždy je dobré si to ve vývoji připomenout, protože často se objevují svody jako: „Musíme to naprogramovat pořádně, když to teď napíšu prasácky, tak si tím nepomůžeme, protože to pak stejně budeme muset předělat, raději na prototyp měsíc počkat a mít to připravené dobře a na další úpravy, než za týden a všechno pak dělat znovu.“ To je často zabiják projektu. To se dělá prototyp 14 dnů, pak měsíc, pak dva, pak půl roku, pak to bude určitě o prázdninách, pak v září nejpozději… a skutek utek. 😀 Takže na tom něco určitě je. 🙂
Ale nesmí se to brát moc doslova. Zásadní je vidět nějaký postup, mít nějaký interval v jakém se k projektu člověk vrací atd. Když je člověk vytížený, je jedno, že prototyp něčeho dělá měsíc nebo dva. Hlavní je, když se to hýbe v těch intervalech. 🙂
Dal jsem pár sérií. Časovej limit je podle mě strašně hardcore, poskladal jsem 4 stejne barvy (s docela dobrym štěstím – a jak koukám, hra něm staví – ale to většina logických her (resp.další kostička je o náhodě, ale dá se to poskládat), tady bojuješ navíc i s nelítostným časem). Pátou jsem nestihl zastavit i když mi už běžela do sloupku, prostě mi došel čas.
Podle mě to máš hodně přísný. Vizuálně to máš pěkný, ale s tím časem si nejsem tak jistý. A nebo to spíš hraju blbě, ještě se na to podívám.
EDIT : Jsem je neodklikl, snažil jsem se poskladat 5 do řady. Jde hrát v pohodě.
Myslím, že nejsou jasná pravidla, protože absentuje tutoriál. Abys kostky sebral, stačí spojit 2. Na spojené musíš znovu klepnout. Vyhodnocení probíhá pouze v aktivním směru, tedy na začátku hry ve směru dolů. Klávesou S nebo tlačítkem pod herní plochou to můžeš přetočit a směr přibývání a vyhodnocení změnit.
Za 2 by to mělo přidat 8s. Kostka přejede plochu asi za 8. Na přežití to stačí. Za 3 kostky už je to 20s atd. Za 4 40s. Za 5 70s.
Viz gif: http://kreveta.net/wp-content/uploads/blocks_gif3.gif
Tou pomalosťou som skôr myslel že keď prekliknem smer a mám tam jednen štvorec v pohybe tak musím čakať, dajme tomu 6 sekúnd kým spravím ďalšiu akciu.
Ďalej ma napadlo keby po zmene smeru blikli štvorce na ktoré môžem kliknúť alebo keby tam bol efekt vetra ktorý by dopomáhal hráčovi v ktorom smere môže klikať.
Jasné, vím, co máš na mysli. Už jsem se to snažil řešit a neskromně se domnívám, že jsem tomu dost pomohl oproti prosté náhodě, ale ještě by to chtělo dále upravovat, aby k situaci, kdy tam nic není spíš nedocházelo.
Zvýraznění spojených mě také napadlo (v testovacím módu jsou to pro mě všechny ty, co mají jinou hodnotu než -1 a jsou hned vidět), ale jak jsem psal, je to jednohubka spíchnutá do 12 hodin, tak jsem usoudil, že se radši budu věnovat práci a přidám to případně později. Podle chuti a třebas i s přihlédnutím k ohlasům. 🙂
Každopádně máš dobré postřehy. Díky za ně.
Jinač ty hry, na kterých pálím stovky hodin jsou pak jiné. Asi k té, co budeme teď vydávat napíšu článek, to by skoro dávalo smysl. 😀 Teaser: https://youtu.be/ngfcPqzDw8k
Ja momentálne pálim hodiny v hre Gwent ale to je iný trocha iný príbeh.
Xenofil by som si rád zahral, urobilo to dojem. A na hrách typu Match 3 som kedysi dost fičal aj keď sranda bola že ma viac bavila nejaká „neznáma“ z google play ako Puzzle & Dragons na 3ds. Na druhú stranu skoro každá mobilná hra je plná mikrotranzakci 🙁 .
Nejprve jsem hru zkoušel v práci, na win10 ale zablokoval mi ji antivirus jako podezřelou. Ovšem to bude spíše problém GM. Doma samozřejmě funguje.
Co mě zarazilo, že když přijde konec hry, tak kostičky běží dál – i skrze jiné a časovač se začne odečítat do mínusu. Tam by asi bylo lepší hru zamrazit.
Každopádně je nápad fajn, ale přišlo mi to takové nekonzistentní. Občas jsem musel šipky dvakrát prokliknout abych mohl mizíkovat skupiny. Jindy mi zase přišlo, že se mi podařilo nechat zmizet kostičku samotnou. A vůbec jsem docela tápal v ovládání. Nakonec jsem na to přišel a pak mi časovač přeskočil přes 200 a začalo se mi zdát, že hra z rychluje ale nebyla to výzva i když jsem dělal jednu chybu za druhou. Tutoriál na dvě větičky by neuškodil.
Na pohled hezké, ale chce to určitě ještě hodně práce.
Díky za komentář. Jak jsem psal. Jednohubka za dva večery vzniklá z reakce na jinou hru a jako test prototypu.
Některé připomínky jsou dány nejasností v ovládání – ke změně vyhodnocení dojde až po tom, co se všechny kostky zastaví.
Zrychlení je pouze psychologické/výkonnostní. Hra se nezrychluje, ani nezvyšuje obtížnost.
K chybě ve vyhodnocení (odpalu jedné kostky) může opět dojít tehdy, když se někde zpomalí přepočet – není to naprogramované „programátorsky“, a tak se může stát, že v tom jednom stepu, kde se mění hodnoty jde odpálit kostka samostatně.
Se hrou v tenhle moment nemám větší plány než ji maximálně připravit k ovládání na androidí zařízení (kde jinak běží). 🙂