Krok dál? Aneb budoucí Kreveta… Update 16.3.

Budu se snažit být stručný a srozumitelný, protože to mi tu chybí zdaleka nejvíc. Pro začátek: upgrade Krevety nebo její spin-off bude. Brzy. Otázkou zůstává „jak?“

Možné je, že se to nepovede udělat použitelné, ale aplikaci vytvořím, protože za ní budu mít zápočet a čtyři kredity. Prostě tak.

Rovnou říkám, že nechci diskusi o padesáti komentářích, každý na dvě normostrany. Vyjadřujte se prosím jednoduše, ideálně bodově a co nejkonkrétněji. Rád bych sestavil finální seznam bodů nové funkcionality, jejichž implementační detaily se budou řešit jinde.

Pročetl jsem znovu veškerou diskusi na tohle téma. Vypsal jsem si poznámky a ke stěžejním bodům jsem si dělal hodnocení založené na reakcích v diskusi. Nejdřív uvedu seznam bodů a hodnocení, pak některé blíže popíšu.

 1. Integrace týmové funkcionality +3
 2. Dělení obsahu a uživatelů podle oborů (programování, grafika atp.) +3
 3. Funkcionalita „křižovatky“ externích zdrojů pro obory +2
 4. Integrace E-learningu 0
 5. Integrace chatu/fóra -1
 6. Klasifikace uživatele (medaile, „badge“) +2
 7. Hiearchické třídění uživatelů podle schopností -2
 8. Funkcionalita oborových „cechů“ +1
 9. Tutorský systém (guru + padawan/é) +2
 10. Kodex 0
 11. Rozřazování podle schopností při registraci -2
 12. Hodnocení obsahu +3
 13. Lepší integrace galerie k článku +1

Byly ještě dva další stěžejní body, tj. „stránka jako spojení separátních oborových stránek“ a placený obsah. Oba dva zavrhuji z důvodů nerealističnosti a podotýkám, že je zmiňuji jen kvůli kompletnosti a byl bych rád, kdyby byly v tuto dobu zapomenuty.

Nyní konkrétněji:

 1. Existovaly by kromě entit uživatelů i entity týmu s jasným zakladatelem (vůdce nebo nevůdce neřeším), přidávání by bylo schvalováno oboustranně, tj. zájemcem a tímto zakladatelem (nebo pověřenou osobou, to je na další diskusi, tu teď vynechme). Jasně psaná pozice v týmu viditelná zvenku. Funkcionalita externistů zůstává otázkou. Rád bych uvítal možnost posílání dat a správu úkolů, konkrétní implementaci opět nechme na pozdější diskusi.
 2. Rubriky cca jak už existují + sebedefinice ze strany uživatele viditelná na jeho profilu. Souvisí s bodem 6.
 3. Rád bych podnítil vkládání odkazů na zajímavé články na jiných serverech + komentář proč za to stojí. Nebo třeba jejich překlady. To už není o programu ale o lidech.
 4. Zavrhuji.
 5. Zavrhuji. Soukromé zprávy budou samozřejmě k dispozici.
 6. Moje představa jsou erby se znaky schopností. Otevřu profil uživatele a vidím erby: Pixelart, Scénáře, C#. Například tak. Tyto si uživatel přiděluje sám. Byla diskuse na téma medailí přidělovaných za zásluhy. Tuto bych opět nechal na později, ale přijde mi to jako dobrý nápad.
 7. Zavrhuji.
 8. Příliš nejasné, zatím zavrhuji, časem možná.
 9. Navzdory dobrému hodnocení zavrhuji ze tří důvodů: složitá implementace, nejsou lidi, nebylo dostatečně vymyšleno.
 10. Fungujeme bez něj teď, budeme dál.
 11. Zavrhuji.
 12. Určitě ano. Forma zůstává otázkou. Volil bych přičítání bodů hodnocení širokým publikem a zároveň hodnocení třeba hvězdičkami ze strany ověřených uživatelů. Což koliduje s hierarchií. Nutno domyslet, spíše ale později. Plus hodnocení komentářů stejným nebo podobným způsobem. Často v nich bývá víc informací než ve článku.
 13. To už je implementační detail. Něco vymyslím(e).

V každém případě stávající funkcionalita zůstane cca tak jak je, tady není co řešit. Tohle vše je něco navíc.

Několik dalších myšlenek, které padly a zaujaly mě. Prosím reakce na ně prostřednictvím klíčových slov („nadpisu“) a opakuji, co nejstručněji a nejkonkrétněji.

Portfolia

Obecně mi přijde, že tu hodně chybí srozumitelnější profily uživatelů, které by o nich něco řekly. Napadá mě možnost profilu jako portfolia se zvýrazněnou účastí na projektech, dobře hodnocenými články atp. Plus samozřejmě zmíněné erby a vlastnoruční resumé. Plus viditelný stav jestli na něčem pracuje nebo je k dispozici pro otravování (z dlouhodobého hlediska). Listování v uživatelích podle zaměření mi také nepřijde jako zlý nápad.

Atraktivita obsahu

Bylo několikrát řečeno a bohužel je to pravda – dlouhý text vypadá nudně. Přemýšlím o možnosti omezení délky komentářů, která by byla volitelná při psaní článku.

Periodický obsah

Myslím, že nějaká funkcionalita a la magazín s pravidelnými updaty o tom či onom je velice dobrý nápad. Toto ale není otázka implementace aplikace.

Štítky

Přidat i ke komentářům, lépe je uchopit, aby mohl člověk zpětně hledat myšlenky, které zahlédl (opět otázka další diskuse).

Komentáře

Nejlépe hodnocený komentář navrchu (ale i na své pozici samozřejmě), zobrazen částečně i před rozklinutím článku. Jak řekl Jinda: může vydat za samostatný článek.

Závěrem:

Rád bych v blízkých dnech odešel s jasnou myšlenkou, co chci vytvořit (na základně níž bych mohl modelovat budoucí aplikaci) a vědomím, že v tom nejsem sám. Jak jsem říkal, aplikace prostě bude. Očekávám tedy maximálně konstruktivní diskusi nebo pouhé schválení či zamručení, a to na co možná nejrealističtější rovině. Je potřeba vytvořit něco, s čím se dá pracovat v době, jaká je s lidmi, jaké máme – tedy žádné megalomanské nápady a spekulace.

Snad jsem na nic nezapomněl.

Díky.

PS: Jsem ochoten s lidmi, kteří by se chtěli hodně angažovat, provést nějaké sezení na Skypu nebo tak něco (scházení se bude problém, počítám). Nerad bych ale opět rozvedl vášnivou psanou diskusi, která se bude točit v kruhu.

[EDITOVAL Jindra: zařazeno.]

 UPDATE 26.2.:

Trochu jsem si kreslil. Nástin databáze, podle kterého by se s trochou štěstí ve výsledku dala vygenerovat skutečná a podle ní vygenerovat třídy do aplikace.

Určitě jsem na spoustu věcí zapomněl a proto to sem dávám, abyste mi řekli co mám špatně a co chybí (už mi to moc nemyslí…). 🙂 Zatím jsem tedy zahrnul základní funkcionalitu obšlehnutou z WP + něco málo o uživatelích a týmech, což by se ještě rozvedlo. Není zahrnuto žádné hodnocení, protože mě popravdě Jindra docela přesvědčil, takže to musím ještě promyslet, jak by se to přesně udělalo. Plus tam není žádná správa galerie, protože o tom docela představu zatím nemám. Bylo mi doporučeno hostovat obrázky někde jinde (proto těch několik pár náznaků obrázku má název stylem imageurl), než na hostingu s aplikací – myšleno na místě, které je k tomu specificku určeno. Prý kvůli trafficu na serveru. Nicméně si ani nemyslím, že bychom s tím měli mít nějaký problém. Kromě toho také nevím, jak případnou galerii strukturovat a k čemu jí nebo je vlastně spřáhnout.

UPDATE 16.3.:

Už se to začíná rýsovat. Chybějící prvky jako hodnocení vyřeším časem nějakým hotovým skriptem nebo tak něčím. Teď si musím nicméně ujasnit, co vlastně bude aplikace nabzíet uživateli z pohledu GUI. Nejde tak o jeho formu, ale obsah a jaké jednotlivé stránky budou k dispozici. Začal jsem si kreslit ve wireframe.cc, ale úplně mi to nevyhovuje…
Mno, aktuální dění naleznete tady (složka Google Drive).