Kreveta .NET #2
Zdravím všechny čtenáře,
tři měsíce zpátky jsem zveřejnil první příspěvek o vývoji cms, které by mohlo sloužit (nejen) k běhu této sítě. Obsahem tohoto pokračování je prezentace postupu vývoje, poznámky z vývoje a také prostor k diskuzi.
Předně bych rád vyjádřil vřelé díky všem účastníkům předešlé diskuze, autorům připomínek k design dokumentu a celkově těm, kteří se zapojili do vývoje. Speciální díky patří Likimu, díky jeho práci už část cms nevypadá jako čtverce. 😀
Když už jsem začal s kontributory, vypíchl bych ještě Dana, který se nedávno rozhodl přidat k vývoji backendu a jelikož umí z programování ve spoustě věcech víc než já, věřím, že to bude produktivní spolupráce.
K samotnému vývoji nejprve v číslech – aplikaci momentálně tvoří 1M řádků kódu, s tím, že celkový add byl 2,1M. Samozřejmě jsem z toho napsal jen velmi malou frakci, většina jsou různé js / css knihovny. I tak jsem za 4 měsíce stihl pushnout do repositáře 150 commitů.
Průběžně jsem pořizoval foto dokumentaci, která zachycuje celý vývoj prakticky od nuly k dnešnímu stavu: https://github.com/lofcz/LofovaChyse/wiki/1.0-P-DEV
Vypisovat co je hotové by bylo na dlouho, aktuální seznam je k nalezení zde: https://github.com/lofcz/LofovaChyse
Každopádně, zásadní je otázka jak daleko vlastně vývoj je. Těžko se na ni odpovídá, prakticky kdybych to teď spustil veřejně tak to asi bude fungovat. Spousta pohledů (rozuměj stránek jak je vidí uživatel) je zatím jen naprogramovaná. Například profil uživatele z pohledu jeho vlastníka:
U uživatelských zdí zatím chybí komentáře, galerie a snippet zatím neexistují vůbec, registrace nemá ověření přes email, levelování není implementované. Nicméně nejsou ve výhledu žádné technické překážky, které bych nezvládl, či které by působily větší potíže. Vše je tedy o čase, který zvládám do projektu vkládat.
Celý web koncipuju maximálně přívětivě z hlediska interaktivity – vše na stránce kromě přímých redirectů (například přechod na detail příspěvku) se děje 100% ajaxově (tedy bez přesměrování url), jelikož používám bootstrap4 a krásné knihovny jako swal nebo tippyJS, setkáte se s vizuálně příjemnými animacemi u akcí a celkově fluidním fungováním webu.
Původně jsem počítal, že cms bude připravené v Q1 2018, což se očividně vzhledem k velikosti projektu nepodařilo. Nicméně opět s trochou optimismu myslím, že na konci Q2 budeme moci jít do uzavřené bety, kde budeme rozbíjet web a fixovat způsoby jak ho rozbít. Kdo se bude chtít zapojit je samozřejmě vítaný, až to bude relevantní, určitě přidám nějaké oznámení.
Celkově, pořád v současném stavu nepovažuju design dokument za uzavřený, tak se o tom pojďme bavit, jestli vám něco chybí, nebo přebývá. Přispěvatelé mohou potvrdit, že se nápady poctivě snažím mergovat: https://docs.google.com/document/d/18cH6fJm2VhxDgQn9-nKaSf13YwZSgx2XhHrFYrW4Y_o/
Je potřeba se dohodnout na tom, pro koho všeho chceme otevírat. S Likim jsme se shodli, že udělat to jen pro programátory, resp. nadšence do herního vývoje by pro živou komunitu úplně nestačilo a moderní technologie bez uživatelů je smutná jako osiřelé kotě. Předběžně jsme přemýšleli nad přijetím všeho blízkého k hernímu vývoji, co lze klasifikovat jako kreativní. Za sebe teda vidím prostor pro mladé lidi nadšené klidně do oborů jako zvuk a grafika. S tím jak je udělaný systém centrální zdi aktivity, můžeme míchat co komu chodí do feedu a klidně tak propojovat mezioborově lidi, což si myslím, že je hrozně super myšlenka (teda je Likiho, ne moje).
Takže, těším se na diskuzi!
19 odezev
No ty ses teda pěkně rozjel. 🙂 Hlavně se mi líbí to k tomu vývoji v číslech cimrmanovsky: „teplá fronta, studená fronta, okluzní fronta“. Osobně bych se strašně rád podílel na připomínkách, ale bohužel jsem od února zaměstnán a než skončí zkušební doba, musím veškerou svou koncentrovanou nesoustředěnost investovat tam…
Díky. 🙂 Hehe, tomu se určitě věnuj, fajn, že sis něco našel. V design dokumentu nejsou prakticky vůbec vytyčené věci, které uživatel dostane přechodem na vyšší úroveň ověření, resp. je tam zatím nějaký napůl prázdný placeholder. Takže když se třeba budeš nudit, určitě je to místo, které potřebujeme zaplnit.
Heh, čtu „Dan“ a divím se, co jsem udělal, že o tom ani nevím.. a pak mi došlo, že asi nejsem jediný na světě. 😀 Každopádně super práce, jsem rád, že se tomu fakt věnuješ(/te) a že to bude dotaženo do konce, ne jak když jsem to chtěl dělat já.. 😀 Těším se na betu.
Svět je malý, je to Dan, který tě zná, z vch. Že to bude dotaženo je fajn přání, určitě jsem také pro. 😀 Hodně hrubým odhadem může být práce na betě řekněme v polovině. Tedy určitě ještě jednou tolik času. Prosimtě, jsem se chtěl zeptat, udělal jsem si screen ze screenů, které jsi postoval o tvém cmsku, ta funkce inputu do tlačítka se mi hrozně líbí, chci něco podobného. Tohle umí bt, nebo jsi na to měl nějakou vychytanou knihovnu?
https://s18.postimg.org/p0rwl60xl/Bezejmenn.png
Je na to knihovna, ono se celkově té funkcionalitě nějak říká a knihoven je víc. Co tak koukám na zdrojáky, tak myslím, že já jsem použil X-editable, které je přímo dělané aby šlapalo s bootstrapem, nebo i jen s jQuery. Je to strašně cool fičura a já měl radost jak malej, když jsem to objevil. 😀
Jo akorát koukám, že ta knihovna je dost stará. Tak bych možná pohledal něco novějšího – i když jestli nebylo příliš změn v boostrapu, tak je to asi jedno.
Jsem ten x-editable zkoušel, ale s b4 moc nefunguje. Nakonec budu používat Editstrap – https://editstrap.com/index.html
Edit: Nebudu, protože je v tom spousta chyb.
Řešení: https://github.com/lofcz/Editstrap2
Neporušuješ náhodou licenci?
Nevím, autorovi jsem napsal, že má na stránce díru (99$ se mi za to dávat nechtělo), uvádím originálního autora i v hlavičce zdrojáku, taky má propadlý copyright. Při nejhorším bych mohl dostat DMCA takedown, ale ten byl na gitu naposledy, když někdo leaknul zdrojáky k zaváděči iPhonu. Jinak to tam nikdo moc neřeší.
Jo, kdyby byl někdo zvědavý na video z recentního vývoje: https://www.facebook.com/svobodneforumeu/videos/1637820656333730/
Hezky se to hýbe. Super.
Mám radost, že to tentokrát neumřelo a tvrdě se na tom pracuje. Jen přemýšlím co tam dělají ty miliony řádků kódu. Když třeba bootstrap.min se vejde na jeden. 😛
Jen tak dál. Těším se na betu abych to mohl pořádně prozkoumat a zkritizovat.
Nechci natahovat knihovny z cdnek. Proto ta velikost. Kritika konstruktivní je vítána. Lepší je ovšem udělat prko, které řeší, co se ti nelíbí, protože kritizovat práci, kterou někdo neziskově dělá pro komunitu je celkem divný. Jinak první online dostupný test už proběhl. Teď budu ještě pár týdnů pracovat na jednom systému založeném na chýši, je to kontrakt, kterým se snažím pokrýt čas, který mě stojí vývoj. Už teď jsou v tom stovky hodin.
Stovky hodin zábavy a potěšení. 😀
Já teď taky bouchám webovou aplikaci na zakázku a je to hrozné utrpení. Zadarmo bych na to už dneska asi nešáhl… A úplně nejlepší je, když si klient při předávací schůzce vzpomene, že vlastně chtěl úplně jinou funkcionalitu. 😀
Kde jsou ty časy mladí, kdy člověk radostně otevřel vývojářské nástroje a těšil se z experimentů a poznání!
Takže tě vlastně obdivuji. Makat na tak velkém projektu.
Jo, tyhle webové appky jsou hrozný shit, ale taky snadné peníze, takže to teď celkem jedu. Prakticky to dopadne tak, že nakonec dělám všechno já, jelikož klient je naprosto neschopný. Teď zrovna jedna služba, kde roztočíš spinner a dostaneš klíč na nějakou steam hru. Nákup klíčů a jejich naparsování do databáze spadlo taky na mě, i když vůbec nebylo v původní dohodě (rozuměj v ceně).
Přesně to co píšeš – nejprve si klient řekl, že by bylo fajn mít tam „reálnou“ možnost dostat nějakou dobrou hru, takže jsem na to dělal nějaký šancovní systém, nakonec se to vypustilo úplně. Teď vidím jak nebude schopný používat acp napsané jak pro blbečky. RTFM. https://s31.postimg.org/vrn054fjv/Bezejmenn.png
Na druhou stranu jsem se naučil zapojit rest api od paysafecard a paypalu, udělat co potřebuju v Phaser3 enginu a pár napsaných modulů můžu přímo zkopírovat zpátky do chýše. Takže to vlastně není, že by se na ní nic nedělo.
Ps: Stovky hodin slz a utrpení.
To je možná ta chyba „učit klienty“, dříve jsem to taky zkoušel, ale nikoho žádné technické pozadí nezajímá. Takže dělám jen pdf manuály a v rámci ceny aplikace/webu nabízím jedno osobní školení – ať už klienta anebo jeho zaměstnanců.
A snadný peníze to asi jsou… těžko říct. Já jsem od toho dlouho dobu dával ruce pryč a raději si někoho občas najmul, ale přišla nouze a ukázalo se, že jsem byl schopen začít patlat PHP+SQL po jednom víkendu u internetových kurzů. Vlastně mi to učení platí zákázník. Takže dobrý. 😀
Ahoj Matěji. Jak to s tou novou Krevetou vypadá ?
Jde se na to někde podívat, a třeba to otestovat ? Nějaký neveřejný build ?
Jsem na to celkem zvědavý. 🙂
Ahoj, momentálně se snažím prolézt maturitou a pár dní zpátky jsem dokončil jeden eshop založený na Chýši. Mám tam spoustu super komponent, které stačí zkopírovat zpátky, takže progress tu určitě je.Další měsíc budu v usa, tak snad v červnu se dočkáte veřejného dema. Privátní test proběhl, ale momentálně je tak neaktuální, že nemá cenu ho zkoušet.
OT: kdy přesně budeš v USA a kde?
Neal: 13.5 – 21.5, pensylvánie
Hm, pozdě a jinde. 😀