Hledám prostředí pro tvorbu narativní „adventury“
Myslím, že nadpis mluví za vše – rád bych na tohle téma a související rozběhl nějakou diskusi.
Takže ahojte,
Dlouho jsem nic nepsal a netvořil, neboť nebylo co a většinu času poslední dobou trávím v práci, nebo v zahraničí, což má každé své vlastní výhody a uspokojení pro chuť k podnikání.
Ale k věci. Zrodil se mi v hlavě nápad na krátkou narativní hru, spíš jen takovou visuální povídku s troškou interakce. Moje představa je kamera z boku, ovládání na klávesnici a nulové nároky na fyzikální model – chci se soustředit hlavně na vyprávění, ne až tak na interakci s okolím.
Po vyzkoušení LibGDX a Monogame musím říct, že tyhle knihovny jsou poměrně dosti krkolomné a bez nějakých nadstaveb nemají moc užitku – nejsem ale proti právě doplňkovým knihovnám. Dále sic jsem vlastníkem GMS, nějak se mi do toho také jen tak nechce – už jsem na to pěknou řádku let nesáhl a opět je to na tenhle projekt zbytečně… nespecifické.
Čili kam se chci dobrat: sháním rady a názory na vývojová prostředí, knihovny a kdesi cosi, které mi umožní udělat takovou hru velmi rychle a jednoduše. Nemám potřebu si hrát na pana programátora a dělat to v něčem složitém, stačí mi, že se „skutečným“ programováním živím. To ale neznamená, že kombinace pokročilého nástroje se specifikující knihovnou, která by znamenala perspektivní zdokonalení se v daném nástroji je na škodu. Určitě bych byl pro.
A koneckonců když se mi tu lidičky pochlubíte, v čem co děláte, proč a co je na tom dobré a špatné, tak si odsud můžou odnést informace i ostatní.
Já jen dodám, že je pro mě důležitá snadná správa stránky vyprávění – formou dialogů a případně monologu. Čím snáz to půjde udělat bez hromady proměnných a timerů a čehosi, tím budu radši. Rozpohybovat panáka se nějako dá vždycky.
Jo a kdybych to mohl vydat i na Android, tak se zlobit nebudu (součást do GMS mám). Od Windows Phone ale už dávám ruce pryč, fujky fujky.
Hawgh. Teď je řada na Vás.
6 odezev
Jako první mě napadlo Unity, použiješ asset UFPS a půlka hry je hotová. Ne vážně, Unity asi znáš a vývoj v něm jde nesmírně rychle. Navíc se programuje v JS / C# a kdo by nemiloval C#? Další možnost je UnrealEngine, s ním nemám tolik zkušeností, ale z toho co jsem v něm dělal jsem si odnesl zkušenost pro mě nepřehledných blueprintů, které asi jsou fakt geniální systém, ale mám averzi k d&d z GM a tedy jsem to nedokázal ocenit. Jinak se dá psát v C++, ale když jsem v tom takhle pracoval, byl jsem většinu času zmaten, je tam strašně moc tříd, nikdy nevím, kde je to, co chci, jestli je to hotové, nebo ne. Když jsem modifikoval doom z jeho zdrojáku, byl jsem confused mnohem méně. Takže tolik k UE. Dialogy bych řešil XML formátem, to máš skvělé na možnosti, jednoduchý encode / decode a klidně si můžeš udělat nějaký jednoduchý DialogEditor jako winform appku v C#. Hotové nástroje na tohle určitě jsou, ale nemám s nimi zkušenosti, takže v tomhle ti víc neporadím.
Hodně štěstí s narativní adventurou!
Děkuju za velmi konstruktivní odpověď! Kouknu na UFPS, nějaká verze Unity by se mi měla na disku válet, tak to opráším – nikdy jsem v tom nic nedělal, zkusil jsem jen tutoriál nějaký a skončil v polovině a už se nevrátil. Od té doby nicméně uplynulo dost vody a jak říkáš, kdo by nemiloval C#. 😀
S tím XML je to zajímavý nápad, to si také říká o prověření! V nejhorším si na to můžu napsal editor a knihovnu která mi to plynně do hry vloží.
Standardní Unity kombo je Procore, UFPS, Fracturing, acParkour. V podstatě to dáš dohromady a na programování nemusíš dost dlouho šáhnout. Unity je ale opravdu jako blesk, dělal jsem třeba klon minecraftu s reálnou fyzikou a fracturingem a generátor světa včetně jeskyní, různých rud a tak jsem napsal asi na 500 řádků. Předpřipravený raycating, terén přes perlin noise a svět byl jedna radost. XNA je sice super nástroj, ale jak píšeš, je to docela hardcore. Jednou jsem chtěl udělat 2D tahové roguelike a na to jsem zvolil Monogame, protože takhle z něho člověk vytěží nejvíc. Mám v něm i poměrně jednoduchý 3D engine, takže ze zkušenosti vím, jak dlouho se v něm musí pracovat, než se na scénu vyrendruje obyčejný model, všechno to zapouzdření a obecně vstupní náklady OOP člověka klidně od tvorby hry můžou odradit. V Unity si třeba můžeš vygenerovat terén z voronoi buněk, nahodíš nějaký pěkný shader, hudbu, ztlumíš světlo a máš super atmosféru pro vyprávění.
XML se používá skoro všude, mimo jiné i soubory GMS jsou ukládány takto (gmx přípona), proto se s nimi tak hezky externě pracuje.
Ještě k Unity, zamiloval jsem si asset Rainbow folders, je to sice vlastně k ničemu, ale hrozně cute.
Co zkusit nějaký engine přímo na adventury?
Jednu dobu u nás frčel Wintermute engine:
http://dead-code.org/home/
Anebo třeba:
http://www.adventuregamestudio.co.uk/site/ags/
Popravdě to obojí vypadá hodně zastarale, ačkoliv samozřejmě chápu a cením tvůj záměr. Ale jak nad tím tak přemýšlím, tak by se mi skutečně asi víc hodilo naučit se něco, co se dá použít i univerzálně. (Mimochodem, nechci to dělat point’n’click, takže první varianta určitě nepřichází vůbec v úvahu. 😀 )
Tak zastaralé to bude, o tom žádná, přecejen už to nikdo aspoň šest let nevyvíjí – dokonce se divím, že k tomu pořád běží web. Ještě jsem znal jeden, ale ten byl ještě starší – tuším s rozlišením max 640×480. Jméno si ale už nevzpomenu. 🙂