Cubesis – dokončeno!

Na původní Krevetě jsme hru prezentovali, takže by bylo myslím škoda nezmínit tu i o jejím úspěšném dokončení. Zkusím aspoň heslovitě k vývoji hry, třeba se časem o něčem ještě rozepíšeme.

Hru jsme tedy zdárně dokončili, momentálně je v distribuci na stránkách click2play.

Několik informací ke hře a vývoji:

Název hry jsme nakonec zvolili Cubesis (bez označení 2), původní freewarový díl zas tolik lidí nehrálo, a myslím že se až na pár změn jedná o téměř čistokrevný remake.

Doba vývoje nám trvala od nápadu po dokončení zhruba pět let, na hře se pracovalo ve volném čase, při škole a zaměstnání. Jsme amatéři, takže vývoj jsme brali jako novou zkušenost, a všechno radši několikrát vážili a opravovali, nechali si poradit v rámci různých akcí (Disney mobile, GDS, Anifilm Třeboň), testů a fór (České hry, Velký chytrák, Kreveta).

Nejvíc práce dalo asi převedení pohledu shora do izometrického, vyzkoušeli jsme snad tři varianty, než nám poslední sedla. Dále vytvoření levelů, které postupně zasvěcují hráče ho trochu složitějších pravidel. V původní hře se tohle skoro úplně ignorovalo, prostě jsem do hry švihl tři levely, a nechal v tom hráče vykoupat. To v nové hře samozřejmě nešlo. Po betatestu jsme ještě dospěli k závěru, že je potřeba prodloužit herní doba, takže ještě přibyly další 4 levely. Dále následovala hromada ladění (obtížnosti, přístupnosti do herních principů). Velký posun od začátku vývoje taky prodělala grafika.

Zpětně bychom asi na některé připomínky nereagovali, ne u všech stál investovaný čas za to. Celkově jsme ale rádi, že jsme na připomínky slyšeli, určitě funguje něco jako slepota autorů, a některé věci jdou „objektivně“ posoudit jen zvenku.

Momentálně máme tedy vývoj za sebou, hra je venku, a plácáme se ve fázi, která je alespoň pro mě (grafik nějakou zkušenost už má) úplně nová. Dovedení do distribuce byl zážitek sám o sobě, teď zbývá nějak se snažit, aby se o hře vědělo.

Českou verzi bereme trochu jako zkušenost, plánujeme, že bychom hru ještě převedli do anglické verze (s drobnými opravami), a zkusili štěstí i v zahraničí. Hra určitě není dokonalá, ale věříme, že je zajímavá a originální.

Stránky hry www.cubesis.cz

skrýn z finální hry, není moc kvalitní, ale jde v něm vidět, jaké šílenosti s hrou dokáží hardcore hráči udělat 😀

Bez názvu-13