Aseprite – nástroj pro pixelart
Už nějaký pátek tuhle věcičku používám, takže nadešel čas, abych jí trošku „zrecenzoval“…
Na úvod, o co se jedná:
Aseprite je grafický editor dělaný cíleně a jen a pouze na pixelart a na tvorbu grafiky do her. Dá se koupit na aseprite.org za deset babek a rovnou musím říct, že kdo hledá jednoduchý pxa editor, tak ten svých peněz nebude litovat.
Sám jsem ho pořídil, protože běžné grafické editory jako Gimp, Photoshop, nebo třeba i jednoduchý Paint.NET prostě nejsou na pxa dobře stavěné a dělá se v nich velice obtížně. Vyzkoušel jsem také řadu speciálních pxa editorů, které ale byly pro změnu až příliš zjednodušené a kromě toho také z roku 2. Myslím, že autoři Aseprite měli stejné pocity, protože aplikaci vytvořili přibližně tak, jak bych jí vytvořil sám.
V první řadě se vyblbli na spartanském, ale přesto originálním GUI, které je sice moc pěkné, ale má své mouchy. Abych ale hned nehanil: chválím u nové verze několik věcí. Například práci s paletou. Lze si udělat paletu vlastní, importovat ji, generovat z obrázku atp. (plus by tam někde měly být palety z amigy aj.) a samozřejmě ji také vytvářet za běhu v režimu plných barev, nebo ji nepoužívat vůbec. Chválím zoom a pan (tahání obrázku) přes kolečko myši a kapátko přes alt – aplikace, které tohle nemají, by měly shořet v plamenech pekelných. Chválím také například to, že se při existenci výběru překlápí v menu výběr a ne celý obrázek. (Ale nejde překlápět přetažením jedné strany přes druhou při transformaci…)
Ale zejména chválím chytré algoritmy zaměřené přesně na pxa. Jedná se o „pixel-perfect“ možnost při kreslení tužkou a o „rotSprite“ algoritmus pro otáčení výběru. Pixel-perfect vám při volném tahu rukou zajistí víceméně to, co znalí teorie počítačové grafiky znají pod pojmem „čtyřsousednost“. Zkrátka a prostě to dělá co nejtenčí a nejplynuleji na sebe navazující křivku – hodí se vypnout, pokud se chystáte vybarvovat a nepřesnost o pixel vedle z drobně ujeté ruky je vám jedno. Algoritmus rotSprite zajistí zase to, aby otáčený objekt ve výběru měl tvar co nejbližší svému původnímu, což se obzvlášť v pro pxa typických pidiaturních rozlišeních nedělá snadno. RotSprite není dokonalý, ale hodně pomůže.
Nicméně zpět k GUI. Nelze nijak přeskládávat. Není to u takovéhleho programu nic překvapivého a většinou to vůbec nevadí, ale… Je tu jedno obrovské ale. Totiž, správa vrstev je naprosto, ale naprosto příšerná. Vrstvy a zároveň snímky animace (ano, umí to i animovat, k tomu později) jsou pevně umístěny na spodní části obrazovky. Výsledkem je, že když je někdo zvyklý z photoshopu mít 30 vrstev, z toho 21 skrytých, tak ve pak kouká jenom na GUI a z plátna mu nezbyde nic. (Samozřejmě přeháním, tato část GUI se dá zmenšit, ale to pak zase člověk nevidí ji…) Kromě toho je kolem vrstev hromádka ikonek nepoznatelné funkce, takže chce-li člověk přidat vrstvu nebo třeba zduplikovat, tak zpravidla udělá něco úplně jiného. K vrstvám ještě dodám, že při zmáčknutí ctrl+v se neobjeví výběr v nové vrstvě, což ale nikoho nemůže překvapovat. Vlastně ještě jedna, velmi podstatná věc – vrstvy nemohou být částečně průhledné. Vůbec se zdá, že alfa kanál je buď 1, nebo 0, a nic mezi.
Editor samozřejmě nabízí tradiční nástroje – tužka, guma, rovná čára, základní obrazce, různé způsoby výběry atp. Nenajdete tady nic moc extra a už vůbec ne nějaké filtry a přepočty obrazu. A to je jedině dobře. Zajímavý je možná tak nástroj pro dělání ditheringu (tj. pro líné lidi), ale myslím, že něco podobného bylo i v MS Paint.
Jednou z nejsilnějších stránek aplikace jsou možnosti exportu. Soubory se ukládají ve vlastním *.ase formátu a samozřejmě podporují uložení ve všech běžných, zejména tedy jpg, png a tga. Animace (které je třeba tvořit ručně, kreslit snímek za snímkem, žádné kostřičky) lze ukládat jako gif (s vlastní paletou) nebo jako běžnou neanimovanou bitmapu, v kterémžto případě se v cílové složce vytvoří řádné očíslované množství souborů, každý jeden se svým snímkem. Dále program nabízí velice dobře zpracovaný export animace jako tilesetu – horizontálně, vertikálně, jako mřížku, s paddingem, bez paddingu, s čokoládovou polevou… A také import tilesetu a jeho nakrájení na animaci. A to se počítá!
Sečteno a podtrženo: má to ještě své mouchy, ale rozhodně je to nejlepší pxa nástroj, jaký se mi kdy dostal pod ruku. Za těch pár peněz určitě stojí a je stále ve vývoji a stále zdokonalován. Na závěr přihodím screenshot, ať má to tlachání také nějakou poentu.
PS: Dobře, teď jsem si sám díky screenshotu všiml, že lze nastavit alfa kanál v celém rozsahu. No, holt je člověk občas rok pitomec. 🙂
10 odezev
Ahoj,
a díky za skvělou recenzi. O Aseprite jsem dodnes nevěděl, ale vypadá to na velmi zajímavý nástroj, který určitě prozkoumám. Měl bys nějaké porovnání oproti build-in sprite editoru z GMS? Ten se teda neustále vyvíjí, poslední a docela velká aktualizace přišla asi před týdnem a posunula efektivitu zase o kousek dál.
Zabudovaný editor v game makeru není vůbec špatný, když se s ním umí. Jeho velkou nevýhodou je bohužel právě to, že není v provedení standalone. Game Maker neumí zacházet efektivně s vlastními soubory, na všechno potřebuje „projekt“ a když člověk potřebuje jen zkusit rychle načrtnout sprite, je nápad pryč dřív, než se ten nesmysl vůbec spustí ( aktualizace, error při čtení demofeed ( lze vypnout, ale já je zas někdy fakt čtu ), nové rozjetí po erroru, založení nového projektu překážejícího v MRU .. vše zcela zbytečné akce ). Často dělám to, že si na tvorbu sprite spouštím starý GM8, kde to jede rovnou a čte psd, který GMS neumí.
Jsem rád, že se líbí. 🙂 Porovnání bohužel neudělám, neboť GMS jsem viděl tak maximálně na videu. Na GM jsem sáhl naposled u verze 8 a je to tak dávno, že si vůbec napamatuju, jaký tam je sprite editor.
Já build-in editor používám vlastně na všechno. Včetně hloupostí typu resize obrázku. Prostě jsem si na něj zvykl a dost mi sedí. Když jsem mluvil o aktualizaci tak jsem měl na mysli hlavně větu „GMS is now able to adress up to 4 Gb of RAM on 64x platforms“. To znamená, že se konečně dá v editoru obrázků pracovat s 4k texturami (házelo „Out of memory“). Taky přidávají nové klávesové zkratky a už pár měsíců tam máme keybinding.
Ja som pred niečo rok a 1/2 začal hladať nástroj pre pixel art pretože vstavaný editor v GM bol viac menej otravný aby som spúšťal zakaždým GM pre úpravu jednoho obrazku. Tak prvé čo som vygooglil bol Pyxel Edit ale ten mi prišiel skôr len ako správca tilesetov, potom v ďalšom programe Grafx2 mi okrem hrozneho GUI vadilo predovšetkým presúvanie kresliacej plochy do rohu obrazovky ikeď funkciami je to vymakaná vec.
No Aseprite je vážne editor v ktorom som našiel takmer všetko čo som potreboval. Ale hlavne je v ňom tvorba pre mňa rýchlejšia a plusom je jeho veľkosť, hodím na klúčik a mám ho prakticky všade.
S článkom plne súhlasím za tie peniaze je to rozhodne veľa muziky.
Přesně tak. Grafx2 jsem také zkoušel, ale pracovalo se s ním příšerně. Pyxel editor mi nic neříká, ale je možné, že jen selhává paměť. Zkoušel jsem kde co a Aseprite je opravdu s přehledem nejlepší.
Pakliže někdo dělá pixelart, asi to za zvážení stojí. Sice tu předpokládám, že „vlastní paleta“ znamená alespoň přibližně totéž, co v GrafX2, čili možnost dělat tam automatické přechody mezi barvami atp. – nikde se mi takový údaj nepovedlo zjistit.
Kdyby chtěl ale někdo ušetřit, mohu jedině doporučit právě zmiňovaný GrafX2. Tady k tomu byl stručný popis funkcí: http://kreveta.net/article/proc-grafx-2-
K průhlednosti: v pixelartovém programu bych většinou ani nečekal jiné nastavení než 0 a 1, ale můžeš zkusit zkontrolovat jestli třeba nemáš nastavený typ obrázku na „indexed“ místo „rgb“.
Grafx: popravdě řečeno jsem do Grafx nikdy nepronikl natolik, abych takovou funkci využil. Aseprite tohle neumí. Umí ti paletu například všelijak řadit a přeskládávat, ale generovat přechody ne. Je pravda, že by se to asi hodilo, ale já si stejně radši dělám ty přechodové barvy by oko, protože pak chytnou třeba trochu jiný odstín a vypadá to zajímavěji.
Průhlednost: já také ne, ale když to umí vrstvy, tak by člověk s plným alfa kanálem počítal – dělám například sprite vosy, která má částečně průhledná křídla. Nakonec jsem přišel na to, jak to jde udělat, je to sice trošku krkolomnější, ale i tohle Aseprite umí. 🙂
Inu, podstatné je, že ti to vyhovuje. Já bych do toho bez těch přechodů spíš nešel. Jak jsem si na to navykl, je to časově neuvěřitelně úsporné. Když se něco nezdá, prostě už barvu šoupeš jen malilinko. Nemusíš ji honit celou, ale proti gustu žádný dišputát. 🙂 Nakonec je stejně skoro nejzajímavější pracovat jen s jednou kompletní paletou, pak teprve vznikají věci… Ale to už jsme hodně daleko.
Když jsme u těch pixelart editorů, kdo hledá nějakou alternativu, tak ještě zmíním GraphicsGale. Kdysi jsem ho trochu zkoušel ale nejsem grafik tak moc neporadím jak je dobrý 🙂