Adventura ESCAPE

Zdravím všechny!

Inu, chtěl bych vám tímto článkem nejen představit svoji hru, ale také se zaobírat zajímavostmi, u kterých jsem se pozastavil při vývoji. Předem se omlouvám za svoji nepříliš dobrou gramatiku a pravopis. Pokusím se to patřičně zamezit (vlastně to byl jeden z důvodů, proč jsem nezačal psát, ale což, zkusme se překonat :D).

Představuji vám svoji první naprogramovanou adventuru Escape, zpracovanou v Adobe Flash ve spolupráci s NastyFox, která vedla koncept příběhu, texty, zvuky, skladby a celkové pixelové zpracování. Pravda, na to, že jsem vlastně taky PXA grafik, tak by se očekávalo, že profese by byly naopak, ale tak nějak mě chytlo to kódování. Zřejmě tu budu jako kodér na baterky, který užívá nepříliš vhodný program na bitmapu, ale což… Nějak začít se musí, když jsem měl tu příležitost v tom pracovat ve škole.

Escape3

O hře slovy NastyFox

Escape ve zkratce je malá adventura o příběhu mladé dívky a přesto se v ní skrývá trochu každého z nás. Tato konceptuálně založená flashová adventura se zabývá spíše lidským podvědomím, než aby se držela v mezích klasických „onlinovek“ a přesto se v ní najdou okamžiky, kdy emoce doslova vřou, zmítá vámi bezmoc a z toho zpropadeného bludiště se sakra nedá dostat!

Snaha rozklíčovat otázku reality popř. pravosti reality tu vždy byla a vždy bude a teď se naskytla možnost přijít jí na kloub formou vizuálně minimalistické hry, kde vše, co bylo zprvu tak jasné a prvoplánové, ke konci může být komplikované a zahalené. Filozofický podtext je její součástí, však není vtíravý, a pokud není člověku po chuti, může hrou projít bez jakékoliv hloupé otázky ze strany herního prostředí.

Dostaň tři ze tří  a zabij se. Může se to jevit jako vcelku jednoduchý úkol, který – po relativně krátkém herním čase avšak jeho závěrečné náročnosti – může být dost příjemná satisfakce. Ale ono na konci nikdy není to co na začátku a místo kýžené odpovědi vzrůstá i počet otázek. Tak tomu je i v této hře. Naše vlastní autorská hudba odpovídá celkovému minimalismu hry, aniž by byla nějak nepříjemná. Většinou.

Escape1

Escape pixelová hra

Zde je k dispozici hra. Upozorňuji, že celá hra je zpracována jen v angličtině a neměli byste mít hlasitost zvuku na maximum. Pokud byste nevěděli, jak dál pokračovat ve hře, tak na konci článku bude sepsaný podrobný postup s výstrahou spoileru. Jinak přeju příjemnou hru.

[odkaz na hru]

 

Chybičky

Zde sepíšu chybky, které jsem při vývoji nevychytal, a naráželi na ně hráči. POZOR, pokud na ně chcete přijít sami, tak nepokračujte dále v četbě textu.

 1. Ve hře můžete za pomocí klávesy „Esc“ přivolat kdykoliv – a doslova kdekoliv – nápovědu. Nějak mi připadalo, že tuto radu hráči zcela nevyužívají.
 2. Zásadní rada pro postup hry je vcelku dost nenápadná. Má ji jelen na louce v obraze, kde je nefunkční houpačka. Často se zde hráči zasekávají. (Příště musím přidat buď další vodítko k jelenovi, nebo tu radu dát k dostupnějšímu místu).
 3. V nenávistné místnosti nikdo téměř neví, co má udělat, a přetrvá zde nestravitelných pár hodin. Nikde totiž není napsané, že zde máte dva úkoly. 1. Zacelit zrcadlo 2. Najít východ z bludiště (Tuto úroveň jsem navrhl já sám i s těmi baterkami  jakožto „klíči“ k finálnímu závěru. V prvním konceptu tu měla být jen prázdná místnost bez nápisů a pouze s východem a sloupem pro příšeru, tak jsem to chtěl trochu opepřit. Netušil jsem, že to málo, co se mi zdálo i tak lehké, je pro neznalého hráče docela soda. O.o Plus ta příšera měla být rychlejší, neboť se mi to zdálo stále nějak moc snadné. Ještě že mě donutili ji zpomalit, jinak by to nikdo asi nedohrál. 😀 I tak celkově ty stížnosti směřovaly hlavně kvůli této mé „vsunuté“ části. Ale na druhou stranu ono „spravit sám sebe“ nikdy nebylo lehké, tak aspoň jsem to vystihl, ne? :D).

Escape2

Technická zajímavost

Určitě jste si všimli, že v bludišti jsou svítivé červené nápisy na podlaze. Ač se jedná o detail, tak mi dělalo problém vymyslet, jak to udělat, aby svítily nad černou tmou a zároveň byly pod postavou, čili „nelevitovaly nad postavou“. Nevím, jakými možnostmi disponují jiné programy, ale ve Flashi jsem využil „masku“, abych docílil této maličkost. Zajímal by mě jiný postup, či jak by se tento problém vyřešil u jiných programů.

Jde o to, že každý objekt je v určité vrstvě nad nebo pod ostatními vrstvami. Tedy pro příklad očísluji vrstvy svrchu:

 1. Tma s vyříznutým kolečkem, která překrývá vše
 2. Příšera, sloup, atd.
 3. Naše postava
 4. Červené svítivé nápisy na zemi
 5. (Grafika místnosti)

Ovšem my chceme, aby vrstva 4. „červené svítivé nápisy“ byla nad tmou, aby nápisy svítily ve tmě. Tedy po přesunu vrstvy to vypadá následovně:

 1. Červené svítivé nápisy na zemi
 2. Tma s vyříznutým kolečkem, která překrývá vše
 3. Příšera, sloup, atd.
 4. Naše postava

To ovšem způsobí, že naše nápisy levitují nad příšerou a naší postavou, což rozhodně nechci. Musí být pevně pod pohyblivými objekty, nikoliv nad nimi.

Mé řešení je s maskou, kterou možná znáte z PS (Photoshopu). Respektive jsem vrstvu s „nadpisy“ zkopíroval nadvakrát. Jedna je nad tmou a druhá je v nejnižší vrstvě (pokud nepočítáme grafiku místnosti). Vtip je v tom, že do vrchní vrstvy s „levitujícími nápisy“ jsem přidal masku, která zahrnuje vše kromě kruhu uprostřed. Tedy v kruhu světla se daná grafika nevykreslí, protože tam již není vrstva s maskou.

Je nutné připomenout, že pořadí vrstev se ve Flashi nedá libovolně měnit příkazem, jsou tedy pevně dané (teda… možná se to nějak dá, ale nepřišel jsem na to). Stejně tak jsem použil u sloupku „fake“, u kterého postava může být před i za ním. Zkopíruje se to opět na dva sloupy, u kterých je jeden sloupek nad postavou a druhý sloupek pod postavou. Pak pomocí skripu jednu zneviditelní a druhá se naopak zobrazí podle toho, v jaké výšce „y“ je daná postava.

Escape4

Závěr článku

Na závěr bych chtěl zmínit, že ve hře je i ukrytý Easteregg, ke kterému by vás měla dovést jedna z nápověd přes klávesu „esc“. Jak jinak – zjistil jsem, že nápověda v tomto případě nefunguje, jak má. Tedy navedu vás jedinou radou, že se vyskytuje v menu s kombinací myší.

A jako poslední zajímavost, zkuste nechat 20 sekund v nečinnosti vaši postavičku.

!!!!! Spoiler !!!!!

Všechny texty pod tímto textem jsou Spoilery a nikdo by jej neměl číst, dokud nedohraje hru! – Viz strana 2