-0-
Při pohledu na zdejší aktivitu jsem si říkal, že bych měl hodit svůj balvan do stojatých bažin, bych krevetkám vehnal nějáký ten kyslík.
Update 19.10.2019 – grafika pro minihru vzor 0 (viz níže)
Kde jsou krevety? Jsou světloplaché jako rybenky a sviňky co se před stíny draků běží schovat kdykoliv rozsvítíte v koupelně? Chcípnou taky ve vodě po mytí nádobí? Poslouchají metal, synt nebo chiptone?
Vždy když jsem uvažoval o nějákém článku nebo se zabýval zajmavým materiálem pro příspěvky, vždycky se to přelilo zpět k mojí nepsací tvorbě, nebo jsem pro další náměty k jiné činnosti už nenašel chuť. Chtělo by to si čas od času trochu zafilosofovat, nebo alespoň vylít sem své odpadky z kuchyně. Jsem tu z nostalgie.
( nebo ostalgie, protože jsem tu ostal )
Bude rouhání sem prostě jen tak hodit progress log? Vždycky jsem si říkal, že je to taková ta věc co se s tím leze někam na TigSource. Člověk si to tak něják hezky namaluje a pak to zahodí, nebo si to nechá proplatit předem a zahodí to až potom.
( nebo to myslí dobře, ale něco se změní, třeba roční období )
No vlastně by bylo zajmavé sem sypat teoretické náměty, ale to taky stojí spoustu myšlení.
No tak se hrou se to má následovně, rozdělil jsem si to do celkem pěti základních částí (jež slovu epizodami, ale je to docela šumák) z nichž pouze tři jsou nezbytné ke zprovoznění, jedna je navíc a pak je tu spousta hezkých tretek kterými to můžu ověsit aby to trochu vypadalo, pokud mi zbyde energie. Vlastně nebudu nic vyhazovat, protože jsem to udělal už předem. 🙂 Zde je ( pro ilustraci ) slyšitelný dozvuk takového pracovního procesu. Jednou z těchto tretek by mohla být i společenská součástka, ale budu potřebovat nějáké oběti pro testování svých teorií. Taky by se hodila dobrá duše která se propůjčí celou zrůdnost ozvučit, ale to má čas až do nějákého alespoň trochu prezentovatelného dema. Tedy pokud někdo nechce jen inspiraci pro své zvukové šlehy, se kterými bude spokojen tak jak jsou. 🙂
( no, to jsou sny o slávě polní trávě, pak vám někdo pokosí a je to )
Krom toho o mutacích (ne)herních obrazovek jsem nekecal.
Pěkně to „buble“ a taky to prská.
Na Zdar! kreveti
Update 19.10.2019 KVĚTÁK
Oslavný hymnus 🙂 Komu je to příliš snobské může zkusit tohle.
Tak tady je nástřel grafiky pro minihru ladění mysli. Chybí ještě nakreslit vzruchy, ale mělo by jít o světélko putující tou černou linkou, nadpis se ještě stylizuje aby ladil s ostatními popisy a tahák vpravo nahoře se možná přesune jinam ( protože souvisí s minihrou jen napůl ) poznámek si nevšímejte, dělám si je všude, abych nezapomněl 🙂 Mechanismy jsem už vyslepičil ve vlákně pod článkem.
Proč má ten květák tolik záhybů? Málem mi upadla ruka, když jsem to dělal a víkend je taky v propadlišti dějin, ale je to anatomické 🙂
17 odezev
Krevetky sa schovaly ale dúfajme že nie do fritézy. Skôr ma prekvapuje že sa ešte vôbec zachvela hladina jezírka.
Progress logy by maly mať kladný dopad na vývoj, čo sa motivácie týka, aspoň tak to internet píše. Ani by som to nejako nesilil, treba to brať skôr ako deníček. Odozva je taký ojedinelý bonus.
Hra pôsobí že by mi mohla trochu vyzvárať hlavu. Som celý z toho zajímavý.
Spomenul si synťáky tak som si musel pustiť túto veselú záležitosť . A Túto tiež považujem za podarenú.
Co se muziky týče tak mám slabost pro různé takové ty melodie, jakoby vykreslijící nějáké fiktivní prostředí, rytmus to mít vlastně ani moc nemusí. Docela mě zaujal ten „obal“ u Stalkera, pod utrženým sluchátkem přez oči, nachází se ( podle mého soudu ) mapa aglomerace s mnoha přístavními moly ( těmi co nemají blanitá křídla 🙂
Pěkné to máš!
Jinak si nemyslím, že jsou krevety mrtvé, jenom se změnily zájmy a prezentují v jiném akvárku. Osobně to mám tak, že když se mi podaří spájet a nakódit nějaký hustokrutý nový přístroj, natočím to na video a tweetnu. Nějakou zpětnou vazbu z toho mám, občas někoho zaujme, a jestli yt nesmaže servery, budu se s tím někdy moct chlubit vnoučatům.
Moje tvorba je asi stále kreativní dost, dělám si třeba svoje herní konzolky, ale Kreveta už asi není cílovka, třeba teď řeším, který čip/deska má dostatečnou frekvenci, aby z něj šel vydupat aspoň orientační osciloskop dělaný na koleně (aktuálně vede teensy).
Za zmínku by snad stála platforma (podobně blbopřístupná jako byl GM), ve které si celkem bez větších omezení a bez nutnosti učit se další programovací jazyk dokážu nadatlit víceméně cokoliv od rádia, přes ovladače na auta, po kód ovládající 40 let staré komunistické digitální literky https://makecode.microbit.org/#
No napríklad ja sa medzi tú cielovku zaraďujem. Aj keď je pravda že som skôr začiatočník a nemám moc na to času ale v arduine som už pár vecí spáchal a taktiež som si zaobstaral ATMEL-ICE ale ten som poslal k ľadu. :). Zaujímavý je taktiež tento web, škoda ale že už je staršieho data https://jaycarlson.net/microcontrollers/. A s tým mcu oscilloscopom asi moc veľké zázraky nenarobíš no tiež to znie zaujímavo. Si mi dal chrobáka do hlavy.
S oscíkem máš samozřejmě pravdu, 10kHz osc-bitu je samozřejmě šidítko, ale uklohnil jsem si na tom vlastní jednoduché vykreslování bez knihovny a byl okouzlen tím, že jsem na vlastní oči viděl signál na serva, a pak se pustil do hledání rychlejších čipů; aktuálně posílám signál do zvukovky na stolním PC – ten mě zas díky citlivosti naučil co jsou brumy, a díky informace získané v hospodě, jak je nulovat zesilovačem. Je to zábava která mě občas přivede někam, kde jsem vůbec netušil že se octnu,a po cestě posbírán nějaké „odborné“ i obecné chytrystiky (například se na základě toho pak dá pohádat v hospodě se zastánci „diangnostických přístrojů“, kteří tvrdí, že paraziti z těla posílají svůj specifický signál :D). To objevování je pocit, který jsem měl, když jsem se učil něco v GM.
Odkaz zajímavý, to prostředí stojí za prozkoumání.
Osciloskop vypadá hustě, dron ovládaný osciloskopem by byl ještě smetanovější, ale samostatně je to také dobré raw pájení. Já zase peču minihru. Aby hráče těšilo, že může postupovat vpřed, je třeba ho trochu potrápit. Minihra by měla být všeobecně použitelná. Zatím mám jen grafiku a náčrt fungování, ale vypadá to dost prostě, aby se to ve hře mohlo i ocitnout ( při mé lenosti kódit 🙂 Myšlenka je, že namísto činu který postava vykoná ladíte procesy v mozku které k tomu postavu vedou. To se dá zpracovat všelijak, ale já jsem nejprve rozčlenil oblasti v mozku, pak k nim připojil korespondující statistiky a nakonec nechám hráče mačkat jedno tlačítko. Vlastně ovládáte neurony které buď pošlou vzruch zpět do oblasti vzniku (což sníží mozkovou aktivitu oblasti) nebo naopak pošlou dál ( do oblasti nové ) kde to aktivitu zvyšuje. Taky asi převedu ovládání plně na myšokliky protože je to laciný způsob jak ošetřit bugy způsobené tisknutím více kláves pro pohyb současně. 🙂 Podstata minihry je, že když ovládáte mozek postavy, tak nepotřebujete zvláštní minihru pro každý čin a zároveň se sníží míra gamifikace která by narušila uvěřitelnost vyobrazených událostí (protože ty už nejsou hratelné samy o sobě).
Pomocí těch mých desek by se to dalo hodit do real kyberpunku třeba tak, že by sis jako součást hry popájel pár součástek co se najde po šuplících*, a do stran zatáčel třeba jenom tím, že by sis myslel buď pravdu (vpravo), nebo lež (vlevo) 😀
Pravda, nevýhoda je, že odpor těla závislý na absolutních morálních kategoriích neumožňuje další stupeň volnosti, například pohyb dopředu / dozadu 😮
* mělo by to jít vyšvihnout tak, že by se microbit připojit do usb a posílal data od pc přes serial, jeden analog. vstup by byl zapojený jako detektor lži (na to stačí tři npn trandy a pár odpůrků myslím).
To zní docela drsně, jen nevím jestli bych se na takovou věc cítil, přecejen mám dost naloženo i bez vyrábění speciálních periferií 🙂 Ale tématicky by to hře sedlo ( o tom žádný dišputát ) udělat tomu výstup a přiložit návod jak si to hráč může postavit sám ( jako bonus, třeba formou stylizovaného blueprintu ) by bylo magické. S ovládáním bych problém neviděl protože jakmile se minihra aktivuje, což proběhne mišoklikem, hráč vlastně přepíná celou soustavu neuronů jako celek. Fungují jako vyhybky které buď blokují cestu, nebo propouští vzruch dál.
Vypadá to jako plán metra, oproti realitě je to zjednodušený obrazec symbolizující souvislosti, ale neukazující reálnou trasu nervů se všemi zákruty – podstatné jsou stanice a křížení drah. Takže metodou 1 jako konfigurace A oproti 0 coby konfigurace B, není problém minihru ovládat. Obtížnost minihry bude daná tím, že hráč musí kromě záměru někam vzruchy pustit i hlídat nově se oběvující světélka, aby nerozhodili mozkovou aktivitu někde jinde.
Hodím sem obrázek grafiky co mám, aby sis mohl udělat představu. Zatím nic neprogramuji, takže si s teoriemi můžeme hrát jak je libo. Uvažuju ještě o možnosti přidat mechaniku původně myšlenou jen pro možný stolní modul – pravidlo o stimulantech a sedativech ( hráč by mohl minihru „pročítovat“, ale s počtem stimulantů narůstá šance, že si postava poškodí zdraví, šestistěnou kostkou se totiž přehazuje jejich počet ). Ale pokud bude hráč natolik hardcore aby hru ovládal vlastní myslí, tak stimulanty bude stejně brát nejspíš on sám 🙂
ZITRON: moc s tím mým nápadem nelam hlavu, jenom si hraju. Ale ono to nebylo ovládání myslí, tedy né přímo. Jdu juknout, jestli už někdo použil detektor lži jako herní ovladač, divil bych se kdyby né..
Ten nápad s neurony mi trochu připomíná hradlové pole, ale já jsem binklý těmi DDRáckými integráky co tu mám v šuplíku :).
Jo, už vím, kde se byl ve hrách výlet do mozku, v některé z her Amanity, v Samorostu tuším, ale tam byla minihra jako prvoplánová střílečka v bludišti..
To je právě to, že mě baví už jen ten ujetý nápad 🙂 Je to sranda prostě.
Nedochází k přenosu kinetické energie a hráč tak hraje se založenýma rukama a bez hnutí, což mě jako představa poměrně rozesmívá. Jde jen o to, že za „lež“ se považuje stresová reakce a klid za „pravdu“. Takže z filosofického hlediska je „detektor lži“ homeopatická pravda. Měří jestli se bojíte být měřeni 🙂 Vlastně to nefunguje o nic lépe než noření čarodějnic do vody.
Něják vážně si s tou myšlenkou nehraju, ale když by jsi mi hodil výkres tak to něják umělecky zpracuju a možná to nějáký nadšený fanatik postaví ( vlastně bych si to mohl i ukrást na netu, ale nerozumím tomu ). Nebo na to bude každý jen koukat. Podstatou srandy je, že jde o primitivní zařízení uvnitř fikce, ale není to podvod, zařízení je skutečné. Co to bude dělat a jestli to bude komunikovat přímo se hrou je mi docela jedno. Vlastně bych uvítal kdyby to se hrou „nemluvilo“.
Jinak to hradlové pole je nanejvýš podezřelé, skoro bych řekl, že to poláci opráskli do té své dredaté megahry jako hackovací minihru. Rozhodně tam klikali do něčeho co vypadá jako programovatelné logické obvody.
Co takhle elektronická hrací kostka? To je docela praktické pro stolní modul a někde se válí i návody. Ale nenapadá mě jak takovou věc vysvětlit uvnitř fikce. Primitivní počítač o devíti a více led-diodách by stačil na zobrazení písmen, takže by mohlo jít o detektor přítomnosti AI, něco jako detektor napětí. Prostě podáte AI komunikační platformu a ona se ohlásí. „Detektor lži“ by zase mohl být pravdivě označen jako detektor stresu, nebo rovnou detektor hrůzy. Co kdyby to aktivovalo tu mojí helmu? Když jsem to naposledy vyprávěl tak mi to dokonce překřtili na „Slasherhelmet“, ale nevím jestli to není zavádějící a považoval bych to za hanlivé označení. 🙂
Jinak podobných miniher jsem vymyslel povícero, jen mi nepřipadá ekonomické investovat do nich svůj čas. Některé měli fungovat dokonce jako tahová strategie a ty jednodužší modely by mohly ještě vstát z hrobů, ale to by vyžadovalo zlou vůli kouzelníka.
Lupni tam tohle schema (str.4), jenom tam nepiš volty, kdyby to fakt někdo připojil na zvukovku, asi by těsně před smrtí desky na stupnici dosáhl absolutní hodnoty https://tinyurl.com/y47ft248
Tenhle zesík jsem michodem používal jako detektor hlazení kocoura a otáčení stránky knížky, je to hodně citlivý, statickou elektřinu jsme si posílali po koberci na pár metrů.
A na ty moje malé počítáčky by ale měl stačit jenom detektor zalití květináče, trochu nějakého vodivého gelu a gumička kvůli rovnoměrnému přítlaku. Až najdu nějaké okno mezi svými povinnostmi a dalšími projekty, třeba zkusím, jestli bude síla, mohl bych to sem pak upnout. Mám tam rozlišení 128×64, to už by na nějaké letadlo uhýbající překážkám mohlo stačit.
Tou dredatou megahrou nemyslíš Dex?
Bohužel mě nenapadl lepší příměr, ale myslel jsem Cyberpunk 2077. Dal bych sem odkaz na video, ale moc tam toho nakecají a málo ukážou. Nevím proč, ale jejich přístup mi trochu připomíná staré winďousí hledání min i když funkčně jde asi jen o hledání jehly v jehelníčku 🙂
Když se na to tak dívám, tipnu si, že shodná označení uvniř pole mají pravděpodobnost úspěchu danou jejich počtem a buď staty postavy ovlivňují četnost jejich zobrazení ( protože je dokáže vytáhnout ze sítě ) nebo se na pozadí hází kostkou a počet shod tak bude modifikátor hodu proti dovednosti ( prostě to určuje pravděpodobnost úspěchu a nepřímo se hráč probloudí k tomu co chce, jakoby skrz komunikaci sesíťovaných spotřebičů ).
Dík za schéma. Jen mě tak napadá, nakolik hrozí potíže s porušením copyrightu? Sám se moc nevyznám v tom co se dá považovat za obecnou znalost a nerad bych někomu nadzvedl mandle. Taky si říkám, jestli zrovna pocení, je tou vhodnou spouštěcí mechanikou, chtělo by to nějákou pojistku proti samovolnému spouštění, ale to už asi něják dám 🙂 Je to rozhodně kandidát, microbit zase vypadá vyloženě užitečně a všestranně. Dokázal bych si představit nějáký základní kit pro amatéry na podobném principu.
Do světa ve kterém se hra odehrává by se mi celkem hodilo něco podobného, zvládne to lecos, vejde se to do dlaně a použít to může každý. Takový švýcarský nožík elektroamatéra – polovina je neupotřebitelná, ale máte pocit uzemněné všemohoucnosti. Odehrává se to totiž v prostředí kde se většina přístrojů vytváří namístě, podle aktuální potřeby a chybí klasický průmysl se spotřebním zbožím. Technologie se tak sdílejí podobně jako recepty na jídlo a podobnou formou s nimi lidé zacházejí. Porada s AI obsluhující tiskárny je vlastně hospodou kam se vydáte když neumíte, nebo chcete ochutnat něco speciálního. Většina elektroniky tak existuje jen v jediném exempláři a její dokumentace je sdílená mezi koloniemi, protože je nehmotná a nikoho nic nestojí. Podobně jako my otevíráme instantní nudle, musejí mít něco jako „vybijte se a strhněte obal kitu“. Je to takový techno-tramping, každý je hrdý když si dokáže poradit.
Ja tu tiež trochu zafantazírujem s tými perifériami.
Napadla ma taká vec kde by mal hráč krytú krabičku v ktorej by bol model mozgu/mysle rozdelený na jednotlivé sekcie a z každej sekcie by trčal kúsok elektródy. A pri presune vzruchu by vznikol elektrický oblúk medzi elektródami. „ZAPPP“. Možno aj nejaký potenciometer na ovládanie pohybu vzruchu / el.náboja. Aj keď tu by som mal skôr strach s toho či nedostanem náhodou pecku do ruky. 😀
IKKJU: Tá strielačka v bludisku bola v Machinarium a tiež mi prišla prvoplánová. Ale inak 9/10.
A tie témy v šenku ti závidím, to u nás sa riešia samé povrchnosti. Preto tam ani nechodím. 🙂
U nás se v hospodě občas sejde se biochemik s ajahuaskovou zkušeností, inženýr geologie, středoškolák s maturitou z automatizace, bývalý železničář který řídí výrobu harddisků a montážní dělník, samouk, který začínal u konspirací, to je občas na knihu. (na podobná témata psal Petr Vopěnka, Hádání v hospodě, ale zatím jsem nečetl)
Stimulace minimozků, nedávno bylo na vtm myslím i makrofoto neuronového pole na tranzistorové matrici.
Myslím, že za pár let si my geeci pořádně užijeme 😀 Btw o zpětnovazební stimulaci mozku napsal Crichton, jestli se nepletu tak je to Člověk na konci. Za lidové peníze už jde koupit FPGA, ikdyž pravda, zatím bych asi netušil, co s tím. Jo, ještě jeden zdroj inspirace, L. Cch‘-sin v Problému tří těles popisoval hradlové pole z milionu vojáků s vlaječkami 1/0, sběrnici tvořili jezdci na koních, výsledek programu byly nějaké podivné kvantové částice které použili jako, no nemůžu prozrazovat, kdyby náhodou někdo četl 😮
🙂 Tak to potom verím že by to bolo aj na knihu. A tá kniha od L. Cch‘-sin znie zaujímavo, kuknem na to až budem v meste.
Spomenul som si ešte na jednu podarenú hru kde tvoríš lacné čínske udelátka. Odporúčam tým čo sa vŕtajú v elektronike.
A tiež ma teší že mnoho vecí sa stalo cenovo dostupnými, teraz už zoženieš mcu za 3 centy. Aj keď pravda že na kosť oklieštené.
Zitron: Schéma by mělo být víceméně obecné, má to dokonce i název – darlington pair, kdyby sis chtěl dohledat, v tomhle případě dvojitý, ten má právě tu správnou citlivost aby to detekovalo kde co. Pocení asi neva, pokud si hlídáš změnu, je to skok proti pozvolné změně.
S tím přirovnáním mikrobitu k švýcaráku jsi se docela strefil, mám dva, a v podstatě točím podle toho, jestli je to aktuálně ovladač k rc autíčku, voltmetr, smskovník do hospody nebo třeba hledač kabelů pod omítkou; pokud to mám z čeho nakódit, stačí už mi jenom mikroUSB kabel, hrst drátů a pár součástek co se vejde do krabičky od bonbónů, kódy na cloudu, rozhraní z webu. Ten rozpor užitečnost vs všestrannost se ukáže pokaždé, když s tím ode mě chce někdo vytvořit něco praktického, pak je to rozčarování podobné finálním scénám z filmu Švýcarák 😀
Ale tvůj svět prototypů se mi hodně líbí, v podstatě by tiskárna s uchem měla umět skládat obvody podle věty skomprimované z popisu požadavku. Tedy tiskárna, důležité je spíš to rozhraní, aby výstup nebyly jenom trapné tišťáky v krabičkách, zrovna před chvílí jsem byl za kolegyní v pokladně a snili jsme o platebních kartách zalakovaných v nehtu nebo o tetované osobní elektronice (tu už v ilustracích máš)
Ikkju, ta karta zalakovaná v nehtu imho není moc velký scifi… https://www.identcore.cz/cipove-klicenky/potisknutelna-klicenka-epoxy/potisknutelna-klicenka-epoxy-151.html
Když vezmeš velikost a tvar, tak pro holky co nosí umělý drápky, tak si myslím, že by se to dalo při troše snahy uzpůsobit. Zrovna zde vyrábí pouze na zakázku, určitě by t mohlo být zajímavé. Nebylo by to asi na věčnost (nehty odrůstají, musí se doplňovat gelem/lakem a časem bys ten čim prostě odstřihl), ale pár týdnů by to mohlo vydržet a otvírat si tím třeba dveře v práci (RFID čtečky u vstupu/dveří), by bylo husto-mega-kruto-přísný. Při tý pořizovací ceně, pokud máš možnost k autorizacím a přístupům dveří, tak nastavit jednou za 4-6-8 týdnů novou kartu (jiný čip) pro uživatele by se dalo vydržet.